Upalne lato zaostrza kryzys energetyczny. Ceny gazu w górę

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Baltic Pipe. Minister klimatu Anna Moskwa o ilości gazu zakontraktowanego przez PGNiG
Baltic Pipe. Minister klimatu Anna Moskwa o ilości gazu zakontraktowanego przez PGNiGTVN24
wideo 2/7
TVN24Baltic Pipe. Minister klimatu Anna Moskwa o ilości gazu zakontraktowanego przez PGNiG

Ceny gazu w Europie rosną we wtorek, powiększając wzrosty z poprzedniej sesji. Upalne lato w krajach regionu wywołuje wyższy niż normalnie popyt na gaz, zaostrzając tym samym kryzys energetyczny. Kontrakty na gaz w Amsterdamie są wyceniane wyżej o 2,5 procent - po 225,50 euro za MWh, po wzroście notowań w poniedziałek o 6,8 procent.

Ceny gazu są obecnie około 12 razy wyższe niż wynosi średnia sezonowa z ostatnich 5 lat. Gorąca i sucha pogoda w Europie spowodowała gwałtowny spadek poziomu wody w rzekach, utrudniając transport surowców energetycznych, a tym oleju opałowego i węgla.

Prawdopodobnie zmusi to zakłady energetyczne do zużywania większej ilości gazu ziemnego jako zamiennika i to w trudnym czasie - gdy dostawy gazu z Rosji są mocno ograniczone.

Poziom wody w kluczowym punkcie na rzece Ren - najważniejszej w zachodniej Europie dla transportu paliw i innych towarów przemysłowych - osiągnął nowy rekordowo niski poziom. W poniedziałek w Kaub było to tylko 30 cm - wynika z danych niemieckich służb. Prognozuje się, że będzie on utrzymywał się w przedziale 31-33 cm. W takiej sytuacji tranzyt wielu barek jest nieopłacalny.

Turbina do Nord Stream 1 "utknęła w tranzycie"

Tymczasem trwa spór na linii Niemcy-Rosja o turbinę do rurociągu Nord Stream 1, która "utknęła w tranzycie" po przeprowadzeniu prac naprawczych w Kanadzie.

Rosja zmniejszyła dostawy gazu przez łącze Nord Sream do 20 proc. jego przepustowości, powołując się na problemy techniczne. - Turbina jest dostępna - zapewnił niemiecki minister gospodarki Robert Habeck podczas briefingu prasowego w Berlinie.

- Turbina i jej dostarczenie do Rosji była, jest i zawsze będzie pretekstem dla Gazpromu lub Putina, jeśli Gazprom w ogóle może mówić sam za siebie - dodał.

Większe zakupy LNG

Państwa Europy zwiększyły w ostatnim czasie zakupy skroplonego gazu, aby zapełnić krajowe magazyny tego paliwa przed zbliżającą się zimą, ale LNG może stać się wkrótce trudniejszy do zdobycia, gdy konkurencja o to paliwo w najbliższym czasie się nasili.

Wysokie temperatury w Azji, w tym m.in. w Chinach, zwiększają tam popyt na gaz, a firmy w tym regionie podwyższają zakupy LNG i gromadzą zapasy na zimę.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości