Rachunki za gaz w górę. Nowe taryfy już od kwietnia

Rynki

ShutterstockURE zatwierdził taryfy PGNiG

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy gazowe największej spółki gazowej PGNiG. Ceny dla odbiorców detalicznych wzrosną o 1,6 procent, a dla największych klientów przemysłowych - o 8 procent. Nowe taryfy mają obowiązywać już od kwietnia. Jak ocenia urząd, spowodują, że gospodarstwa domowe w zależności od zużycia zapłacą co miesiąc od kilkunastu groszy po około trzy złote więcej.

Zakończone zostało postępowanie administracyjne o zatwierdzenie taryfy ustalonej przez PGNiG oraz zmiany taryfy i wydłużenia okresu obowiązywania taryfy PGNiG Obrót Detaliczny - poinformował URE.

Nowa taryfa detaliczna będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2017 r. do końca tego roku. Dla klientów detalicznych oznacza niewielki wzrost rachunków za gaz.

"Zmiana taryfy PGNiG OD, zatwierdzona do 31 grudnia 2017 r., oznacza wzrost cen paliw gazowych o 1,6 proc. Z uwagi na to, że zmianie nie ulegają ani stawki opłat abonamentowych, ani stawki opłat transportowych (przesyłowych i dystrybucyjnych), podwyżki średnich płatności są niższe" - podało URE w komunikacie.

Wyższe rachunki

Urząd dokonał oceny, o ile wzrosną rachunki w polskich domach.

"W przypadku odbiorców gazu ziemnego wysokometanowego w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci PSG i nabywających ten gaz od PGNiG OD - w ramach umów kompleksowych - wzrost średnich płatności w grupie W-1 (roczny pobór nie wyższy niż 3 350 kWh) wynosi 0,7 proc., zaś w grupie W-2 (roczny pobór wyższy niż 3 350 kWh i nie wyższy niż 13 350 kWh) oraz w grupie W-3 (roczny pobór wyższy niż 13 350 kWh i nie wyższy niż 88 900 kWh) 1 proc." - podał urząd w komunikacie na swojej stronie.

Kwotowy wzrost średnich miesięcznych płatności dla statystycznego odbiorcy grupy W-1 zużywającego rocznie 1 227 kWh wyniesie 0,15 zł, grupy W-2 zużywającego 7 127 kWh/rok - 0,90 zł, zaś W-3 zużywającego 23 763 kWh/rok - 3,01 zł.

Podwyżka cen gazu

W ceny gazu dla największych klientów o 8 proc. w przypadku gazu wysokometanowego i o 7,9 proc. w przypadku gazu zaazotowanego - podał PGNiG w komunikacie.

Jak napisano, w porównaniu do aktualnej taryfy, całkowity koszt pozyskania przez PGNiG gazu ziemnego wzrósł, co jest efektem wyższych niż w poprzednich okresach cen ropy naftowej i gazu na rynkach hurtowych w północno-zachodniej Europie.

Nowa taryfa dla największych klientów będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2017 roku do 30 czerwca 2017 roku. Z kolei

"Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian" - napisano.

Rosja pójdzie w odstawkę. Gaz do Polski ma płynąć z nowych kierunków:

Rosja pójdzie w odstawkę. Gaz do Polski ma płynąć z nowych kierunkówTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock