Rynki

Nowe informacje z Arabii Saudyjskiej. Duże spadki cen ropy

Rynki


Ceny ropy mocno zniżkowały we wtorek po południu po informacjach, że Arabia Saudyjska może szybciej niż przewidywano przywrócić pełną produkcję surowca. Wydobycie ropy zostało zmniejszone o połowę po atakach na instalacje naftowe z użyciem dronów, do jakich doszło w sobotę.

Reuters poinformował, że poziom wydobycia sprzed ataku zostanie w pełni przywrócony w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Wcześniej oceniano, że może to potrwać miesiące.

Reuters pisze, że informacje w tej sprawie uzyskano od "jednego z najlepszych saudyjskich źródeł, posiadających wiedzę o postępach związanych z naprawą szkód".

Dodano także, że Arabia Saudyjska jest bliska przywrócenia 70 proc. utraconej produkcji.

Po tych informacjach cena ropy typu Brent spadła o ponad cztery dolary (ok. 6 proc.), osiągając poziom poniżej 65 dolarów za baryłkę. Zniżkowała także cena ropy typu WTI - spadek poniżej 59 dolarów za baryłkę, podczas gdy rano były to jeszcze ponad 62 dolary.

Ropa Brent:

Atak

Ceny ropy naftowej mocno podskoczyły w poniedziałek w rezultacie ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, o który władze amerykańskie oskarżają Iran. Za ich sprawą dzienna produkcja ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej spadła o 5,7 miliona baryłek, czyli więcej niż o połowę. Oznaczało to 5-procentowy spadek światowej dziennej produkcji tego surowca.

Obecne zakłócenia zalicza się do jednych z największych w historii, silniejszych nawet niż te, gdy utracono ropę z Kuwejtu i Iraku w sierpniu 1990 r., kiedy kraj kierowany przez Saddama Husajna dokonał napaści na Kuwejt.

W sobotę o atak na saudyjskie rafinerie oskarżył Iran szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

W niedzielę na Twitterze prezydent Donald Trump zagroził uderzeniem odwetowym, jednak nie sprecyzował, kogo USA uważają za sprawcę ataku.

ATAK NA SAUDYJSKIE RAFINERIE - RAPORT >

Autor: mp//dap / Źródło: Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości