Ropa topi się w czerwieni. Jest jej coraz więcej

Rynki

ShutterstockCeny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Jorku spadają. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,13 dolarów, po zniżce o 6 centów.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 4 centy i jest wyceniana po 45,65 dolarów za baryłkę. Nowojorski benchmark w piątek na zamknięciu był najtańszy od 9 maja.

Prognozy cen ropy

Amerykańscy producenci ropy czwarty tydzień z rzędu zwiększyli liczbę czynnych szybów naftowych, co wzmacnia spekulacje o utrzymaniu się nadwyżki surowca na światowych rynkach. W USA czynnych jest obecnie 371 szybów, o 14 więcej niż przed tygodniem. - Cenę ropy ciągnie w dół mocny dolar, relatywnie duże zapasy i rosnąca liczba czynnych szybów - powiedział Ric Spooner, główny analityk CMC Markets z Sydney. W minionym tygodniu liczba pracujących szybów zwiększyła się najwięcej od grudnia. W sumie działających maszyn przybyło w 7 z 8 ostatnich tygodni. Cenom ropy nie sprzyja wysokie wydobycie innych kluczowych graczy na rynku. Z danych zebranych przez agencję Bloomberg wynika, że produkcja OPEC wzrosła w czerwcu o 0,7 proc. do 32,9 mln baryłek dziennie. Z kolei wg prognoz Goldman Sachs, wydobycie w Rosji wzrośnie do końca 2018 r. o 590 tys. baryłek dziennie do 11,65 mln baryłek i przekroczy rekordowe wydobycie odnotowane w ZSRR w 1987 r., gdy dziennie pompowano na powierzchnię 11,42 mln baryłek.

Zobacz raport paliwowy z 22 lipca 2016:

Dobre informacje dla kierowców. Jeszcze taniej na stacjachTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: