Rynki

Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę

Rynki

Nowy system wnioskowania o status osiedlonego
tvn24Nowy system wnioskowania o status osiedlonego

Funt brytyjski w piątek po południu traci na wartości w parze do najważniejszych walut. Powodem jest odrzucenie porozumienia o brexicie przez Izbę Gmin.

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE, kierując kraj w stronę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty i udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej, brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 12 kwietnia. Za przyjęciem umowy zagłosowało 286 posłów, a przeciwko - 344 (różnica 58 głosów).

Funt brytyjski traci

W reakcji na piątkowe głosowanie spadki obserwujemy na rynku walutowym.

Na parze GBP/EUR około godziny 16 obserwowaliśmy obniżkę kursu o 0,47 procent - do 1,15. Później spadki wyhamowały. Po godzinie 18 kurs zniżkował o 0,27 procent.

Funt brytyjski w porównaniu do dolara tracił 0,44 procent. Chwilę po godzinie 16 za brytyjską walutę trzeba było zapłacić 1,29 dolara. Po godzinie 18 obniżka na tej parze wynosiła 0,36 procent.

Spadki obserwujemy również na parze GBP/PLN. Za jednego funta trzeba zapłacić 4,98 zł, to spadek o 0,27 procent. Podobnie jak w przypadku euro i dolara, tutaj także obniżki wyhamowały. Po godzinie 18 za brytyjską walutę trzeba było zapłacić 4,99 zł, co oznaczało spadek o 0,07 procent.

Nadzwyczajny szczyt

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w piątek, że zwołuje na 10 kwietnia nadzwyczajny szczyt UE w związku z odrzuceniem porozumienia o brexicie przez brytyjską Izbę Gmin.

- To zły sygnał płynący z brytyjskiego parlamentu. Może to oznaczać perspektywę twardego brexitu 12 kwietnia lub wniosek o radykalne przedłużenie negocjacji - skomentował decyzję brytyjskich parlamentarzystów wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych do spraw europejskich Konrad Szymański.

Jak zaznaczył polityk, Polska jest przygotowana na każdy scenariusz.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Pozostałe wiadomości