Obniżki na stacjach. A to nie koniec dobrych informacji

Rynki

ShutterstockStacja benzynowa paliwo

O 3-4 grosze mniej na litrze niż przed tygodniem płacimy na stacjach paliw - informuje Biuro Maklerskie Reflex. Jak wskazuje, w kolejnym tygodniu marca jest szansa na dalsze delikatne korekty w dół lub stabilizację cen.

Zagrożeniem dla takiego scenariusza na krajowym rynku detalicznym może być gwałtowna zmiana cen ropy w górę.

Gdzie najtaniej

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy obecnie około 4,75 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 5,05 zł, oleju napędowego - 4,61 zł, autogazu - 2,24 zł. Analitycy BM Reflex wskazują, że to odpowiednio o 3-4 grosze na litrze mniej niż przed tygodniem. Przyczyną są obniżki cen na rynku hurtowym.

Jak czytamy w raporcie, w tym tygodniu tradycyjnie najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego notujemy w województwie dolnośląskim i tu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,63 zł i 4,51 zł.

Najdroższe paliwa mamy w województwie opolskim i zachodniopomorskim, litr Pb 95 kosztuje średnio 4,83 zł, a diesel 4,71-4,72 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy w województwach: dolnośląskim, łódzkim i świętokrzyskim - po 2,20 zł, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim ceny wzrosły do 2,32 zł.

W porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wszystkie paliwa są droższe odpowiednio o: benzyna bezołowiowa 95 - 81 gr/l, olej napędowy - 87 gr/l, a LPG - 55 gr/l.

Analitycy przypominają, że początek marca ubiegłego roku rozpoczął okres podwyżek cen na stacjach paliw, trwający nieprzerwanie około 3 miesięcy. W tym okresie ceny benzyny wzrosły o 61 gr/l, a diesla o około 55 groszy. Czy historia się powtórzy? Zdaniem ekspertów należy poczekać, ale wraz z nadejściem wiosny zwyczajowo rośnie zapotrzebowanie na paliwa, co z reguły skutkuje wzrostem cen paliw - tłumaczą.

Spadek cen ropy

Analitycy informują, że pierwszy tydzień marca przynosi niewielki spadek cen ropy naftowej. W skali tygodnia ropa Brent potaniała o około 1,3 dolarów za baryłkę i w piątek rano kosztowała 55 dolarów za baryłkę.

Spadek cen jest wynikiem umocnienia się dolara i lekkiego rozczarowania po danych na temat cięć produkcji przez Rosję. W lutym wydobycie ropy w Rosji spadło zaledwie o 2,8 tys. baryłek na dzień po spadku o 118,5 tys. baryłek na dzień w styczniu (w porównaniu z poziomem z października 2016 roku).

Tymczasem, zgodnie z porozumieniem z początku grudnia, Rosja zobowiązała się do cięć produkcji w łącznej skali 300 tys. bbl/d, choć zaznaczała, że proces ten zajmie kilka miesięcy. W związku z tym pojawiły się obawy, że jeśli Rosja nie wypełni swojego celu, wówczas OPEC, widząc to, może nie zdecydować o przedłużeniu cięć produkcji na drugą połowę roku.

Zdaniem analityków BM Reflex, wysoce prawdopodobne jest, że sytuacja cenowa na rynku nie ulegnie większym zmianom w najbliższych miesiącach, a rynek czeka już na spotkanie OPEC w końcówce maja. Wówczas zapadną decyzje co do kierunku polityki kartelu w drugiej połowie roku.

Zobacz rozmowę o cenach paliw. Gościem programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS był Jakub Bogucki z E-petrol.pl (27.12.2016):

Jakub Bogucki o cenach paliwTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: