Waluta, która daje zarobić krocie. W rok pomnożyła wartość

Rynki

Tajemniczy twórca, wielkie zarobki, duże rozczarowanie. Oto historia bitcoinówTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/2

Bitcoin jest najdroższy w historii. Wirtualna waluta zbliżyła się do poziomu 1600 dolarów. Osoby, które zainwestowały w jej kupno wielokrotnie pomnożyły swój kapitał. Ostatnie wzrosty były na fali pozytywnych informacji z Japonii, gdzie rząd zatwierdził bitcoina jako jedną z legalnych metod płatniczych.

Wirtualna waluta kosztuje obecnie 1572 dolary. To najwyższa cena w historii. Wiele wskazuje na to, że bitcoin przełamie poziom 1600 dolarów.

Cena rośnie

Wartość budzącego kontrowersje pieniądza rośnie regularnie od ponad miesiąca. W środę bitcoin podrożał o 8 proc. a w piątek po godz. 13.00 jego wartość urosła o kolejne 4 proc. Tylko w ostatnim miesiącu wartość waluty powiększyła się o blisko 40 proc. Z kolei w ostatnich 12 miesiącach bitcoin zwiększył swoją wartość aż o 247 proc. Warto przypomnieć, że na początku istnienia bitcoina za jednego dolara można było zakupić aż 1309 jednostek tej waluty. Dziś za taką kwotę nie zakupimy nawet jednej.

Notowania bitcoina w ostatnich 12 miesiącachstooq

Wzrosty wartości waluty w ostatnich dniach związane są z pozytywnymi sygnałami płynącymi m.in. z Japonii, gdzie urząd regulacyjny zatwierdził bitcoina jako jedną z legalnych metod płatniczych w kraju. Również władze Rosji oświadczyły, że zastanawiają się nad przyjęciem bitcoina w przyszłym roku.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to wirtualna waluta, po raz pierwszy wprowadzona do obiegu w 2009 r. Jej pomysłodawcą jest anonimowa osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel. W Polsce bitcoinami można już zapłacić za przejazd taksówką czy też za pizzę zamówioną telefonicznie.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock