Bitcoin przekroczył kolejny pułap. Nowy rekord

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Bitcoin pobił kolejny rekord. Jego cena przekroczyła 64 tysiące dolarów. W środę na giełdzie w Nowym Jorku ma zadebiutować Coinbase, największa amerykańska giełda kryptowalut.

Jak przekazał Bloomberg, wartość bitcoina osiągnęła poziom 64 207 dolarów, bijąc w ten sposób kolejny rekord. Wyjaśniono, że choć wciąż jest wielu sceptyków, to na rynkach wyraźnie widać, że kryptowaluty zaczynają być uznawane za poważne inwestycje. Najlepiej świadczy o tym planowane na środę wejście na giełdę Nasdaq platformy do wymiany kryptowalut Coinbase Global Inc.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Coraz więcej firm stawia na kryptowaluty

Goldman Sachs i Morgan Stanley podały, ze planują oferowanie swoim klientom możliwość inwestowania w kryptowaluty. W marcu Elon Musk poinformował, że można kupić samochody Tesli za bitcoiny, a jeszcze wcześniej producent samochodów poinformował, że zainwestował 1,5 mld dolarów w bitcoiny.

Z kolei Isabel Schnabel, członkini zarządu Europejskiego Banku Centralnego, stwierdziła w wywiadzie dla "Der Spiegel", że bitcoin "to spekulacyjna waluta bez zauważalnej wartości fundamentalnej".

Debiut platformy Coinbase pozytywnie wpłynął na kursy innych kryptowalut, takich jak binance boin, która stałą się trzecią najdroższą na rynku – za bitcoinem i etherem. Wielu analityków przewiduje, że popularność kryptowalut będzie rosła – pisze Bloomberg.

Coinbase powstał w 2012 roku i jest jedną z najbardziej znanych platform do obrotu kryptowalutami z ponad 56 milionami użytkowników. Jak podała firma z San Francisco, wycena Coinbase wynosi ok. 68 mld dolarów, podczas gdy jeszcze we wrześniu 2020 roku było to 5,8 mld dolarów – zaznaczył Reuters.

Kurs bitcoina w kwietniu 2021stooq.pl

Kryptowaluty

Bitcoin jest jedną z popularniejszych kryptowalut na świecie. Waluta zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem. Jego pomysłodawcą jest osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Drugą najpopularniejszą kryptowalutą jest ether. "Młodszym bratem bitcoina" jest nazywany natomiast litecoin.

Kryptowaluta to cyfrowy pieniądz stworzony na bazie algorytmu. Cyfrowe waluty funkcjonują poza tradycyjnymi systemami bankowymi i rządowymi.

Parę miesięcy temu przed inwestowaniem w bitcoina przestrzegał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Stwierdził, że trzeba być ostrożnym i nie angażować istotnej części swoich oszczędności. Nawiązał też do tulipomanii, która znana jest jako najstarsza bańka giełdowa – miała miejsce w XVII wieku.

W komunikacie sprzed miesiąca przed inwestycjami w kryptowaluty ostrzegała też Komisja Nadzoru Finansowego. KNF zwróciła uwagę, że wiążą się one z wysokim ryzykiem, a sam rynek jest nieregulowany. Oznacza, że brak jest szczegółowych i systemowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo inwestorów, którzy na nim działają. Urząd wskazywał też jednocześnie, że rynek kryptowalut oraz kryptoaktywów charakteryzuje się wysoką zmiennością.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock