Białoruś spokojniejsza o rubla. Ludzie zapłacą mniej za zakup waluty

Rynki

president.gov.by Wysokość prowizji przy zakupie przez ludność walut obcych od wtorku będzie wynosić 20 proc. zamiast 30, które obowiązywały od 20 grudnia

Bank Narodowy Białorusi obniżył w poniedziałek prowizję przy kupnie waluty przez ludność z 30 do 20 proc. Są to pierwsze zmiany po zdymisjonowaniu w sobotę dotychczasowej prezes banku Nadziei Jermakowej.

Wysokość prowizji przy zakupie przez ludność walut obcych od wtorku będzie wynosić 20 proc. zamiast 30, które obowiązywały od 20 grudnia - poinformowało agencję Interfax-Zapad źródło w Banku Narodowym.

Trochę "normalniej"

Decyzję taką kierownictwo banku podjęło w związku z normalizacją sytuacji na rynku finansowym i walutowym kraju - dodało wspomniane źródło.

Poinformowano również, że przy podejmowaniu decyzji o obniżeniu prowizji uwzględniono wzrost oficjalnego kursu dolara na poniedziałkowej sesji giełdy o 7 proc. - do 11 800 rubli białoruskich - w stosunku do notowań z 24 grudnia. Także o 7 proc. wzrósł w poniedziałek oficjalny kurs euro. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował w sobotę szefową banku centralnego Nadzieję Jermakową i mianował na jej miejsce Pawła Kaławura, wcześniej zajmującego stanowisko prezesa zarządu banku BiełWEB. Stanowiska stracili również premier Michaił Miasnikowicz, a także m.in. trzech wicepremierów i ministrowie przemysłu, gospodarki, ds. podatków oraz oświaty.

Czarny rynek

Bank Narodowy wprowadzając 20 grudnia 30-procentową prowizję od kupna waluty przez ludność, pozostawił niezmienny kurs wymiany przy sprzedaży, co spowodowało pojawienie się nielegalnego rynku wymiany – oficjalnie sprzedawano bowiem ludności dolary za ponad 14 tys. rubli białoruskich, a kupowano – za ok. 11 tys. Po ogłoszeniu wzrostu kursu walut oraz obniżeniu prowizji niektóre banki zaczęły jednak w poniedziałek podwyższać kurs kupna dolara. Najkorzystniej można było w poniedziałek w połowie dnia wymienić dolary w Zepter Banku - po 14 tys. rubli białoruskich (przy kursie sprzedaży 14 820). W Biełagroprombanku kupowano je po 13 900 rubli, a tylko nieco taniej w innych bankach.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by