Diesel i autogaz drożeją. Benzyna wciąż tanieje, ale wkrótce to może się zmienić

Rynki

Fakty OnlineW ostatnim tygodniu obserwowaliśmy spadki cen paliw na stacjach

Sytuacja na stacjach paliw jest niemal identyczna jak przed miesiącem. Zarówno wówczas jak i teraz spadały ceny benzyn na stacjach, a olej napędowy drożał.

Czwartkowy średni poziom cen paliw na stacjach: benzyna bezołowiowa 95 - 4,47 zł (-3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,79 zł (-2 gr/l), olej napędowy - 4,32 zł (+4 gr/l), LPG - 1,86 zł (+3 gr/l).

Gdzie najtaniej?

W tym tygodniu, po największej w skali całego kraju obniżce cen benzyny bezołowiowej 95 najtaniej zatankujemy w województwie pomorskim. Za litr bezołowiowej 95 płacimy tu średnio 4,46 zł, natomiast za litr Superplus 98 - średnio 4,66 zł.

Tanio jest również w województwie dolnośląskim, gdzie za litr "95" płacimy 4,37 zł, zaś "98" 4,71 zł.

Olej napędowy najtańszy jest w województwie dolnośląskim i łódzkim, w obu przypadkach płacimy po 4,28 zł/l.

Ceny autogazu najniższe są natomiast w województwie świętokrzyskim, gdzie wynoszą 1,80 zł/l.

Średnie ceny na stacjachBM Reflex

Minimum za nami?

Na rynku hurtowym odnotowaliśmy w tym tygodniu podwyżki zarówno benzyn jak i olejów.

Utrzymanie tych cen na obecnym, wyższym poziomie lub dalsze wzrosty w hurcie będą wpływały na wzrost ryzyka podwyżek cen paliw na stacjach, nie tylko oleju napędowego, ale także benzyny, która jeszcze w tym tygodniu taniała.

Należy zwrócić uwagę na podwyżki cen autogazu, które utrzymują się od dwóch tygodni. Może się okazać, że tegoroczne minimum mamy za sobą - informuje BM Reflex.

Jakie prognozy?

Ceny ropy Brent w mijającym tygodniu wzrosły blisko o 6 dolarów za baryłkę osiągając w piątek rano poziom 54 dol./bbl. Obecna korekta wzrostowa może być kontynuowana w najbliższych tygodniach do poziomu 57-60 dol./bbl. - czytamy w komunikacie BM Reflex.

Obecnie wsparciem dla rynku jest niski poziom liczby wiertni ropy naftowej w USA, wyhamowanie tempa wzrostu produkcji ropy naftowej w krajach poza OPEC, ryzyko geopolityczne związane z interwencją Rosji w Syrii oraz spekulacje o tym, że na zaplanowanym na koniec października spotkaniu między Rosją a Arabią Saudyjską mogą paść deklaracje odnośnie zmniejszenia produkcji.

Do współpracy między największymi producentami ropy naftowej na świecie i rozwiązania problemu nadwyżki podaży ropy naftowej wzywał w ubiegłym tygodniu sekretarz generalny OPEC. Poza tym pojawiły się obawy, że wraz z końcem października sankcje na Iran mogą nie zostać zniesione, a na ropę z tego kraju trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej w swoim najnowszym raporcie poinformowała, że produkcja ropy w USA spadła we wrześniu 120 tys. bbl/d w skali miesiąca. Dodatkowo EIA spodziewa się, że spadek produkcji ropy w USA będzie kontynuowany do połowy przyszłego roku. W 2015 roku średni poziom produkcji ropy w USA ma ukształtować się na poziomie 9,2 mln bbl/d. W 2016 roku spadnie do 8,9 mln bbl/d - czytamy w komunikacie.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fakty Online

Raporty: