Benzyna powyżej 5 zł to coraz częstszy widok na stacjach. A będzie drożej

Rynki

ShutterstockNa wielu stacjach w tym tygodniu za litr benzyny bezołowiowej 95 musieliśmy zapłacić więcej niż 5 zł

Na wielu stacjach w tym tygodniu za litr benzyny bezołowiowej 95 musieliśmy zapłacić więcej niż 5 zł - informuje BM Reflex. W skali całego kraju benzyna drożała średnio o 5-6 groszy na litrze. Więcej powodów do zadowolenia mają z pewnością kierowcy tankujący olej napędowy i autogaz. W przypadku tych paliw ceny spadły średnio o 1-2 gr. na litr.

W tym tygodniu za benzynę 95 trzeba zapłacić średnio 4,96 zł za litr (wzrost o 6 gr). Litr "98" kosztuje średnio 5,18 zł (wzrost o 5 gr). Litr oleju napędowy kosztuje średnio 4,75 zł (spadek o 2 gr), a litr LPG 1,90 zł (spadek o 1 gr).

Jak podaje BM Reflex, od początku kwietnia systematycznie obserwujemy wzrost różnicy między ceną detaliczną benzyny i oleju napędowego. Wzrosła ona z 5 do 21 groszy na litrze. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w lipcu 2011 roku.

Najwięcej od dziewięciu miesięcy

Na rynku hurtowym w tym tygodniu ceny benzyny bezołowiowej 95 przekroczyły poziom 4000 zł za 1000 litrów i jest to poziom najwyższy od października 2014 roku. Wówczas ceny paliw Pb95 na rynku detalicznym kształtowały się na poziomie średnio w kraju 5,10 zł za litr.

W sytuacji, gdy ceny benzyny na rynku hurtowym w kolejnych dniach utrzymają się na poziomie blisko 4000 zł za 1000 litrów, możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen benzyny na części stacji. Podwyżki możemy obserwować przede wszystkim na stacjach, gdzie obecnie ceny są niższe niż 4,92 zł za litr. Średnio ceny benzyny mogą wzrosnąć o 2-4 za litr.

Jednocześnie obserwowaliśmy kolejne obniżki hurtowych cen oleju napędowego, co przekłada się na delikatne obniżki cen diesla na stacjach. W przyszłym tygodniu na części stacji możemy także odnotować korekty cen diesla, ale w skali całego kraju obniżka może być symboliczna (1 gr za litrl).

Zobacz felieton z programu "Fakty TVN" o samochodach z silnikiem diesla.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock