Paliwo najtańsze od kilku miesięcy. Sprawdź, ile zapłacisz na stacji

Rynki

Szydło: nie pracujemy nad podniesieniem opłaty paliwowejtvn24
wideo 2/4

Obniżki cen ropy i ostatnie umocnienie złotego wobec dolara sprzyjają spadkom cen paliw na stacjach w dół. Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy obecnie około 4,67 zł, benzyny bezołowiowej 98 – 4,98 zł, oleju napędowego – 4,53 zł, autogazu – 2,19 zł. W tym tygodniu obniżki wynosiły średnio 5 -6 groszy na litrze benzyn i diesla, autogaz potaniał o 3 grosze na litrze.

W sumie od początku marca ceny spadki wynoszą odpowiednio 12 i 7 gr/l.

Paliwo najtańsze od kilku miesięcy. Sprawdź, ile zapłacisz na stacji

Najmniej za benzyny i oleju napędowy zapłacimy w województwie dolnośląskim, tu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,57 zł i 4,45 zł.

Najdroższą benzynę mamy w województwie zachodniopomorskim (4,73 zł), a diesel w województwie warmińsko-mazurskim (4,60zł/l).

Najmniej za litr autogazu płacimy w województwach łódzkim i świętokrzyskim po 2,15 zł, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim najwięcej 2,25 zł.

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wszystkie paliwa są droższe odpowiednio o: benzyna bezołowiowa 95 – 62 gr/l, olej napędowy – 63 gr/l, a LPG – 54 gr/l.

Co dalej?

"Z dużym prawdopodobieństwem ceny paliw (Pb, ON) na stacjach będą spadać także w kolejnym tygodniu, mimo iż na rynku hurtowym tempo obniżek wyraźnie wyhamowało. Możemy liczyć na korekty rzędu 5 groszy na litrze" - prognozują analitycy BM Reflex.

Mijający tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł wyhamowanie tempa spadków cen. Ceny ropy Brent zdołały póki co obronić wsparcia w rejonie 50 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent w Londynie kosztowała 51,50 USD/bbl.

"Kwestią kluczową dla dalszego kierunku ruchu cen ropy będzie decyzja OPEC odnośnie limitów produkcji w II połowie roku. Arabia Saudyjska podkreśla swoją determinację w kwestii zrównoważenia światowego rynku ropy naftowej i nie wyklucza decyzji o przedłużeniu cięć produkcji na II połowę roku. Póki co ceny ropy nie powinny dalej spadać, tym bardziej, że dodatkowym wsparciem dla rynku jest obserwowane osłabienie dolara" - czytamy w analizie.

OPEC w sowim comiesięcznym raporcie poinformował o spadku swojej produkcji w lutym.

Mimo realizowanego porozumienia o cięciu światowej podaży ropy przez kraje OPEC, wzrosła produkcja ropy w USA wzrosła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zapasy ropy w krajach OECD pozostają wciąż na bardzo wysokim poziomie.

Zgodnie z informacjami Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej zapasy ropy w USA w ostatnim czasie spadły. To głównie odzwierciedlenie zmian w poziomie importu ropy do USA.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock