Złe informacje dla kierowców. Drożeje olej napędowy

TVN24 Biznes

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/5

W przyszłym tygodniu olej napędowy na stacjach paliw może zdrożeć, a ceny benzyny powinny spaść - przewidują analitycy. Prognozują, że za litr benzyny 95-oktanowej kierowcy zapłacą do 4,64 zł, a oleju napędowego - 4,54 zł.

W tym tygodniu za litr PB95 płacimy średnio 4,61 zł (- 3 gr). Litr PB98 kosztuje średnio 4,91 zł, oleju napędowego - 4,45 zł (+0,04 gr), a autogazu - 2,11 zł (-0,02 gr).

Jakie prognozy

Jak poinformowali w piątkowym komunikacie eksperci BM Reflex, w przyszłym tygodniu diesel może nieznacznie zdrożeć - średnio o ok. 2-3 grosze na litrze, a ceny benzyny mogą spadać. Ceny autogazu nie powinny się zmienić. Z kolei analitycy e-petrol.pl prognozują, że w nadchodzącym tygodniu za litr benzyny 95-oktanowej kierowcy zapłacą 4,55-4,64 zł, za litr oleju napędowego 4,43-4,54 zł, a za litr autogazu 2,08-2,15 zł. "Tankowanie benzyn i oleju na początku października jest o 3-4 proc. droższe niż przed rokiem. Największy, bo ponad 8-procentowy wzrost, zanotowały detaliczne ceny autogazu" - napisali w komunikacie eksperci e-petrol.pl.

Średnie ceny paliw w poszczególnych województwachBM Reflex

Ich zdaniem powody do zadowolenia mieli ostatnio kierowcy tankujący benzynę. "Średnia cena tego paliwa po spadku o 2 grosze oddaliła się od kilkutygodniowych maksimów i aktualnie znajduje się na poziomie 4,59 zł za litr" - zaznaczyli. Wskazali, że cena oleju napędowego wzrosła aż o 5 groszy i wynosi obecnie 4,44 zł za litr. Analitycy e-petrol.pl podkreślili, że ostatni raz diesel na stacjach był tak drogi na początku maja tego roku. Eksperci z BM Reflex przypomnieli natomiast, że w ubiegłym roku w październiku ceny paliw rosły sukcesywnie przez cały miesiąc.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: