Banki zapowiadają luzowanie. Giełdy w Europie pozytywnie na to reagują

Rynki

Deutsche BankBanki zapowiadają luzowanie. Giełdy w Europie pozytywnie na to reagują

W zachodniej Europie na giełdach akcji wzrosty. Banki centralne w Europie sygnalizują łagodzenie polityki monetarnej, aby ograniczyć negatywne dla rynków skutki wyboru dokonanego przez Brytyjczyków podczas referendum 23 czerwca. To poprawia sentyment na rynkach - informują maklerzy.

Europejski Bank Centralny rozważa złagodzenie zasad odkupu obligacji w ramach swojego programu stymulowania gospodarki regionu.

Widmo Brexitu

Gubernator Banku Anglii Mark Carney zapowiedział z kolei, że bank może obniżyć stopy procentowe w ciągu najbliższych miesięcy, aby chronić brytyjską gospodarkę przed negatywnymi skutkami Brexitu.

- Nastroje dalszego luzowania polityki monetarnej będą się rozprzestrzeniać na świecie, a w związku z tym ceny akcji mogą rosnąć - ocenia Juichi Wako, starszy strateg Nomura Securities Co.

Reakcja Azji

Tymczasem w piątek rano Chińczycy podali już wskaźniki PMI ze swojej gospodarki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 50,0 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,0 pkt.

Z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics wynika zaś, że wskaźnik PMI w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 48,6 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Tu analitycy spodziewali się 49,2 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.

Brzydkie dane

- Dane PMI z Chin są dosyć "brzydkie", dlatego inwestorzy liczą na dalsze stymulowanie chińskiej gospodarki, jak cięcie stóp procentowych, i to może już w ten weekend - mówi Xu Hui, analityk Shanghai Metals Market.

W Europie przed południem gracze rynkowi poznają dane PMI dla sektora przetwórczego w czerwcu we Francji, Niemczech, strefie euro i w W.Brytanii.

O 11.00 w strefie euro zostanie podana stopa bezrobocia w maju.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Deutsche Bank