Rzeź banków na giełdzie. Po zaskakującej zmianie w ustawie frankowej

Rynki

TVN24 BiSBanki w "czerwieni". Po propozycji dla frankowiczów

Akcje banków gwałtownie tracą na wartości w czasie czwartkowych notowań. To reakcja inwestorów na przegłosowaną przez Sejm ustawę w sprawie przewalutowania kredytów w walutach obcych. Po wprowadzonej poprawce Sojuszu Lewicy Demokratycznej banki jeszcze mocniej niż zakładano wcześniej mają uczestniczyć w kosztach podziału tego przewalutowania. - Mam nadzieję, że Senat tego nie przepuści - powiedział Marcin Kiepas, główny ekonomista Admiral Markets.

NA ANTENIE TVN24 BIZNES I ŚWIAT WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT PROPOZYCJI PRZEWALUTOWANIA KREDYTÓW

- Mamy okres przedwyborczy i pojawiło się rozdawnictwo - stwierdził Marcin Kiepas, "tak mocne umorzenie różnicy po przewalutowaniu może stanowić zaczątek do rewolucji".

Zdaniem ekonomisty, zmiany w takim kształcie mogą doprowadzić do sytuacji, w której pomocy będą wymagały same banki.

SZCZEGÓŁOWA RELACJA Z GPW RAFAŁA HIRSCHA

Na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych obserwujemy wyprzedaż akcji banków, które mają w portfelach sporo kredytów we frankach. Inwestorzy wyprzedają ich papiery, a notowania spadają nawet o kilkadziesiąt procent.

Notowania Getin Noble Banku i Banku Millenium zawieszone

Około godziny 10:30 najwięcej tracił Getin Noble Bank - 24,32 proc., wobec czego jego kurs uległ zawieszeniu. Notowania banku wznowiono po kilkudziesięciu minutach. Akcje banku notują największe spadki od początku kryzysu gospodarczego, czyli od 8 lat.

W kolejnych godzinach handlu akcje GNB odrobiły część strat. Po godz. 15.45 ich wartość wyceniano na 0,90 zł. Oznacza to, że taniały wówczas o 19,82 proc.

Notowania Getin Noble Bank SAstooq.pl

Rano wyraźny spadek zanotował także Millennium Bank -12,52 proc. Tu notowanie także zawieszono na kilkadziesiąt minut. Po godz. 15.45 za jedną akcję banku płacono 5,42 zł. Oznacza to spadek wartości względem wczorajszego zamknięcia o 11,71 proc.

Notowania Banku Millennium SAstooq.pl

Rano spadki notowały także: BZ WBK -7,12 proc., Getin Holding -4,49 proc., PKO BP -5,54 proc., mBank -7,50 proc., ING BSK -1,95 proc., Pekao SA -2,06 proc., Bank Handlowy -5,06 proc., Alior Bank -1,30 proc.

Po godz. 15.45 BZ WBK tracił 6,56, Getin Holding 6,41 proc., PKO BP 6,38 proc., mBank -8,69 proc., ING BSK -1,88 proc., Pekao SA -3,26 proc., Bank Handlowy -4,95 proc., Alior Bank -2,16 proc.

06.08 | Relacja z rynków - godz. 12:10TVN24 BiS

Automatycznie pociąga to za sobą "w dół" indeks WIG20, grupujący największe spółki. Około godziny 10 tracił 1,79 proc. Po godz. 15.50 WIG20 był 2,72 proc. pod kreską.

Gigantyczne koszty

W ocenie autorów ustawy nowe rozwiązania dla frankowiczów mają kosztować banki 9-9,5 mld zł, ale jednocześnie mają być one zwolnione od płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu. Te wyliczenia były jednak czynione z założeniem podziału kosztów przewalutowania pół na pół. Wczorajsze zmiany nie zostały jeszcze oszacowane w projekcie ustawy.

Według analityków Trigon, po zmianach koszty dla banków wzrosną do 19 mld zł, które zostaną przez nich poniesione w okresie trzech lat od wejścia w życie.

Zmiany zaproponowane przez SLD:

Rafał Hirsch wylicza najważniejsze propozycje przyjęte wczoraj przez Sejm:

1. Różnica między wysokością długu po przeliczeniu z CHF na PLN po bieżącym kursie, a wysokością długu, jaka byłaby gdyby to był od początku kredyt w PLN - banki będą umarzać aż 90 procent tej kwoty, a nie tylko 50 procent, jak proponowano dotychczas.

2. Rozwiązanie będzie dostępne także dla właścicieli innych nieruchomości, pod warunkiem, że zostały nabyte już po zaciągnięciu kredytu, albo są efektem spadku - wcześniej ustawa dotyczyła tylko właścicieli jednego, zadłużonego mieszkania.

3. Zwiększono dopuszczalny metraż nieruchomości - do 100 m2 w przypadku mieszkań i 150 m2 w przypadku domów.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: