Funt tonie. Decyzja Banku Anglii uderzyła mocniej niż referendum o Brexicie

Rynki

ShutterstockInwestorzy natychmiast zaczęli sprzedawać funta brytyjskiego

Bank centralny Anglii obniżył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych i niespodziewanie zwiększył limit skupu aktywów. Brytyjska waluta natychmiast straciła na wartości - jest jeszcze tańsza niż po ogłoszeniu wyniku referendum o Brexicie. Funt kosztuje niewiele ponad 5 zł.

Angielski bank centralny zgodnie z oczekiwaniami analityków zdecydował o obniżeniu stopy procentowej z 0,5 proc. do 0,25 proc. Ostatnio obniżka miała miejsce ostatnio w 2009 roku. Ponadto, zwiększono limit skupu aktywów o 60 mld funtów do 435 mld funtów, co spotkało się z zaskoczeniem inwestorów. To oznacza, że w ramach luzowania polityki pieniężnej (quantitative easing) bank będzie kupować rządowe obligacje przez sześć miesięcy. Decyzja spowodowała nagły spadek rentowność obligacji, do poziomu najniższego w historii.

Bank zdecydował jednocześnie o przeznaczeniu w ciągu kolejnych 18 miesięcy na zakup obligacji korporacyjnych 10 mld funtów.

Inwestorzy natychmiast zaczęli sprzedawać funta brytyjskiego. Poskutkowało to spadkiem wartości waluty, także w parze z polską złotówką. Obecnie za funta trzeba zapłacić około 5,065 zł. To dobry moment na zakup szterlingów, ponieważ zdaniem analityków wkrótce waluta zacznie się umacniać.

Winny Brexit

Bank sygnalizował już planowaną obniżkę, która po opublikowaniu bardzo niekorzystnych danych o spowolnieniu gospodarki była niemal pewna już kilka dni temu. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lipcu 48,2 pkt. wobec 52,4 pkt. miesiąc wcześniej. To najniższy wynik od lutego 2013 roku.

Bank prognozuje, że w 2017 roku wzrost PKB wyniesie jedynie 0,8 proc. W dużej mierze słabe szacunki są efektem wyniku referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Przed głosowaniem prognozowano 2,3 proc. Jednocześnie istnieje ryzyko wzrostu bezrobocia, nawet do poziomu 5,4 proc.

W przyszłości, jak zapowiedział Bank Anglii, możliwe jest zredukowanie stóp procentowych do zera, jeśli kondycja brytyjskiej gospodarki pogorszy się do niebezpiecznego stanu.

Brexit a rynek walutowy:

Brexit a rynek walutowy

Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock