Azoty zdobyły 700 mln zł na inwestycje. Chemiczny gigant szykuje się na zagraniczne przejęcia

Rynki

Grupa AzotyEBI i EBOR zapewnią finansowanie strategicznych inwestycji Grupy Azoty. W czwartek doszło do podpisania porozumienia

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzieliły finansowania dla strategicznych inwestycji Grupy Azoty - poinformowała spółka. Podpisane w czwartek porozumienie gwarantuje finansowanie w wysokości 700 mln zł. Jak przyznał w rozmowie z tvn24bis.pl rzecznik Grupy Azoty Grzegorz Kulik, oprócz inwestycji grupa myśli także o akwizycji. - Grupa Azoty ma kilka celów wyznaczonych na przejęcie. Pierwszy z nich powinien być znany jeszcze w tym roku - powiedział.

Jak poinformowała Grupa Azoty, porozumienie obejmuje umowy kredytowe na okres dziesięciu lat. Od EBI Grupa pozyska 550 mln zł, a od EBOiR - 150 mln. Obie umowy stanowią część większego pakietu finansowania o wartości ok. 2,2 mld zł, który ma sfinansować rozwój Grupy Azoty do 2020 roku, w tym także na nowych rynkach w regionie. W drugiej połowie kwietnia Grupa Azoty zawarła umowę dotyczącą kredytu odnawialnego na 1,5 mld zł z PKO BP, BGK, BZ WBK i ING BSK.

Elektrownia w Puławach

- Dzięki strategicznemu partnerstwu z EBI i EBOR będziemy mogli w pełni wykorzystać potencjał polskiego przemysłu chemicznego. Dzięki konsekwentnie realizowanej konsolidacji polskiego przemysłu, osiągnęliśmy status czołowego gracza na europejskim rynku chemiczno-nawozowym. Gwarancja długoterminowego finansowania największych banków w Europie w wysokości 700 milionów złotych pozwoli nam realizować kolejne kluczowe dla strategii Grupy inwestycje – powiedział cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty, Paweł Jarczewski. W ramach przyjętej strategii do 2020 r. Grupa Azoty wybrała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji, na które zamierza przeznaczyć blisko 7 mld zł.

W najbliższym czasie grupa chce zrealizować m.in. budowę elektrowni opalanej gazem o mocy 400 MW w Puławach, która kosztować będzie 1,125 mld zł. Jej budowa ma się zakończyć w 2019 roku.

Ponadto, Grupa Azoty kosztem 360 mln zł zbuduje także nową wytwórnię tworzywa sztucznego poliamid 6 w Zakładach Azotowych w Tarnowie. Inwestycja ma zakończyć się ok. 2019 roku.

Akwizycja

- Część inwestycji będzie finansowana ze środków własnych, a część z otwartych linii kredytowych - powiedział rzecznik Grzegorz Kulik.

Stwierdził ponadto, że grupa ma "zapewnione kredytowanie, mamy środki własne, ale w przypadku największych projektów szukamy zewnętrznego finansowania tzw. wehikułów. Niewykluczone, że w przypadku niektórych inwestycji pojawią się podmioty zewnętrzne".

Jak powiedział Kulik, Grupa Azoty w swojej strategii skupia się zarówno na rozwoju organicznym, ale także akwizycji.

- Głównie koncentrujemy się na Polsce, ale będziemy również inwestować w rozwój kopalni w Senegalu - przyznał.

Kulik w rozmowie z nami przyznał ponadto, że "Grupa Azoty ma kilka celów wyznaczonych na przejęcie". Rzecznik nie chciał zdradzić szczegółów, przyznał jednak, że "pierwszy z celów akwizycyjnych powinien być znany jeszcze w tym roku".

Grupa Azoty zakończyła ubiegły rok z 265 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie blisko 9,9 mld zł. Spółka jest notowana na GPW. Grupa Azoty powstała w wyniku kolejnych przejęć krajowych spółek chemicznych. W skład grupy wchodzą m.in. takie podmioty jak: Grupa Azoty (jednostka dominująca), Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police”, Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty