Autogaz tańszy na święta. Optymistyczne prognozy ekspertów

Rynki

ShutterstockCeny autogazu mogą ulec obniżeniu - przewidują analitycy

W przedświątecznym tygodniu sytuacja na stacjach paliw powinna się ustabilizować. Podwyżki - o ile będą - nie powinny być wyższe niż 3-5 groszy na litrze. Autogaz może wręcz stanieć - przewidują analitycy.

"Już w tym tygodniu podwyżki wyraźnie wyhamowały, a na części stacji ceny lekko spadły. Średnio benzyny i olej napędowy podrożały o około 4-5 groszy na litrze i tym samym wzrosły do najwyższego poziomu w tym roku.

Z kolei po raz pierwszy po 5 tygodniach spadły ceny autogazu, o 2 grosze na litrze i tu bardzo prawdopodobna jest kontynuacja spadków" - napisali w tygodniowym komentarzu analitycy BM Reflex.

Gaz może być tańszy

Z danych Reflexu wynika, że w mijającym tygodniu najniższe ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego były w województwie dolnośląskim. Tu za litr bezołowiowej 95 i diesla płacimy odpowiednio po 4,61 zł i 4,53 zł.

Najwyższe ceny były w województwie opolskim, podlaskim i zachodniopomorskim - tu litr Pb 95 kosztuje średnio 4,77-4,82 zł, a diesla 4,62-4,67 zł. Najmniej za litr autogazu płacimy w województwie łódzkim – 2,24 zł, podczas gdy w województwie opolskim litr autogazu kosztuje najwięcej, bo średnio 2,36 zł. Eksperci e-petrolu są zgodni, że nawet jeśli dojdzie do podwyżek, to nie będą one "trudne do udźwignięcia". "Ruch w górę może mieć skalę kilku groszy na litrze, a w przypadku autogazu jest zupełnie możliwe, że ceny ulegną nawet obniżeniu" - napisali w piątkowym komentarzu. Jak zauważyli, ostatnie dni – a więc z powodu decyzji OPEC i krajów z nim współpracujących o ograniczeniu produkcji – wyraźnie pomagały ropie, czego skutkiem jest także ruch na naszych stacjach. "W tej chwili jednak spodziewamy się kontynuacji ruchu w górę, jednak należy pamiętać, że ropa już nieco tanieje, a to z pewnością ograniczać może skalę ewentualnych wzrostów" - przewidują.

Ropa droższa po porozumieniu

Odbywające się w ubiegłą sobotę spotkanie przedstawicieli OPEC i producentów spoza kartelu, które zakończyło się porozumieniem w sprawie dołączenia Rosji i innych niezależnych dostawców do wspólnej akcji ograniczenia wydobycia, przyniosło wzrost cen surowca. W trakcie poniedziałkowej sesji na giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent znalazła się na najwyższym w tym roku poziomie. Kupujący płacili za nią nawet 57,89 dol. Kolejne dni przyniosły jednak spadkowe odreagowanie, w efekcie którego notowania ropy Brent w piątek przed południem wahają się w rejonie 54 dolarów. Według prognozy e-petrol.pl w dniach 19-25 grudnia br. benzyna 98-oktanowa powinna kosztować 4,97-5,08 zł za litr, benzyna Pb 95 - 4,67-4,77 zł za litr, diesel - 4,57-4,68 zł za litr. "W przypadku gazu płynnego spodziewać się natomiast można spadków – przewidujemy, że znajdzie się on w przedziale 2,23-2,31 zł za litr" - ocenili analitycy e-petrolu.

Wysokie kary za brak polisy OC:

Wysokie kary za brak polisy OCTVN Turbo

Autor: tol//ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock