Inwestorzy polubili złotego. Polska waluta wyraźnie zyskuje na wartości

Rynki

Polityk PiS rozwiewa nadzieje frankowiczów. Ustawa spreadowa późniejtvn24bis
wideo 2/5

Złoty zyskuje na wartości. Ostatnie notowania franka do złotego przynoszą dobre informacje dla wszystkich zadłużonych we franku, bo szwajcarska waluta nie była tak tania od stycznia 2015 roku. Wobec złotego osłabia się nie tylko frank, ale także euro.

Zdaniem ekspertów umocnienie złotego może być efektem wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej na temat podwyżki stóp procentowych. Jerzy Osiatyński oraz Jerzy Kropiwnicki zasugerowali w wywiadach, że presja płacowa może wymagać wcześniejszego rozpoczęcia zacieśniania monetarnego niż przed końcem 2018 r.

Około godziny 17:00 trzeba było zapłacić za franka 3,64 zł, co oznaczało spadek o 0,18 proc. w stosunku do piątku. Około godziny 20:00 osłabianie wyhamowało, a za szwajcarską walutę trzeba było zapłacić 3,65 zł.

Notowania pary CHF/PLN w poniedziałekstooq.pl

Za europejską walutę około godziny 17:15 trzeba było zapłacić 4,22 zł, co oznaczało spadek o 0,25 proc. Takie poziomy na tej parze obserwowaliśmy także około godziny 21:30.

Notowania pary EUR/PLN w poniedziałekstooq.pl

Obniżka na parze USD/PLN wyniosła zaś 0,09 proc. Za dolara po południu trzeba było zapłacić 3,59 zł. Spadek jednak wyhamował, około godziny 21:30 amerykańska waluta nadal kosztowała jednak 3,59 zł.

Notowania pary USD/PLN w poniedziałekstooq.pl

Tymczasem, funt kosztował 4,74 zł, spadek wyniósł 0,11 proc. Około godziny 19:00 brytyjska waluta zaczęła się jednak umacniać. Wieczorem trzeba było za nią zapłacić 4,75 zł, po wzroście o 0,10 proc.

Zdaniem ekspertów w kolejnych dniach kurs polskiej waluty będzie zależeć głównie od reakcji inwestorów na wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego w czwartek. "Spodziewamy się, że z uwagi na brak ważniejszych danych EUR/PLN utrzyma się w okolicach 4,23 na początku tygodnia. W ostatnich dniach para wyhamowała spadek, ale nie nastąpiła też korekta" - napisali w raporcie ekonomiści ING Banku Śląskiego. "Zachowanie złotego w kolejnych dniach prawdopodobnie będzie zależeć głównie od reakcji inwestorów na wydarzenia międzynarodowe, szczególnie posiedzenie EBC" - dodali. Zdaniem ekspertów komunikat po czwartkowym posiedzeniu EBC może pomóc dolarowi. "W tym tygodniu spodziewamy się umiarkowanego spadku EUR/USD, prawdopodobnie nie dalej niż do 1,1650-1,17. Dolarowi pomóc powinien komunikat po czwartkowym posiedzeniu EBC (oczekujemy zdecydowanej deklaracji, że do podwyżek stóp nie dojdzie przed końcem QE) i rosnące szanse na istotne obniżki podatków w USA (argument za przyspieszeniem podwyżek stóp przez Fed)" - napisali.

Notowania pary GBP/PLN w poniedziałekstooq.pl

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: