Hutniczy gigant szuka węgla za oceanem. Kontrakty z JSW pod znakiem zapytania

ArcelorMittalArcelorMittal to największy na świecie producent stali

ArcelorMittal rozważa sprowadzanie większej ilości węgla koksującego z USA - poinformowała spółka w czwartek. Hutniczy gigant dokonuje przeglądu swoich zamówień, bo od 16 dni trwa strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która zaopatrywała w surowiec tego największego na świecie producenta stali. ArcelorMittal Poland nie wyklucza, że zmniejszy zamówienia z JSW.

- Uważnie przyglądamy się sytuacji w JSW - poinformowała Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal Poland. Firma zamawia węgiel koksujący także z USA, Australii, Czech i innych źródeł. - Musimy przejrzeć wolumeny dostaw. Pracujemy nad różnymi scenariuszami i uważnie obserwujemy rozwój wydarzeń - dodała.

Strajk w JSW trwa od 28 stycznia. Spółka z tego powodu nie wydobyła 530 tys. ton węgla i utraciła 130 mln zł przychodów. - Przy całkowitym braku wydobycia tracimy 27 mln zł przychodów na dobę - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Największy dostawca

JSW jest największym dostawcą węgla dla ArcelorMittal Poland, która dotychczas ponad 50 proc. węgla kupowała właśnie w jastrzębskiej spółce. Obie firmy są wieloletnimi partnerami biznesowymi. Węgiel z JSW zasila m.in. dwie koksownie ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach i w Krakowie, których łączne zdolności produkcyjne przekraczają 4,5 mln ton.

Z powodu zablokowanych wysyłek węgla z kopalń JSW, hutniczy koncern rozważa zmniejszenie zamówień od JSW. - Chcemy zminimalizować zakłócenia operacyjne - podkreśliła Winiarek.

Jeszcze w poniedziałek rzeczniczka wyrażała nadzieję, że JSW wkrótce wznowi wysyłki. - To nasz wieloletni partner biznesowy. Ale należy jasno powiedzieć, że wstrzymanie wysyłek postawiło nas w bardzo trudnej sytuacji. Po zażegnaniu kryzysu pewnie będziemy musieli ponownie przeanalizować wolumeny dostaw z poszczególnych kierunków, by w przyszłości zminimalizować ryzyko - zaznaczała.

Dwa giganty

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Należą do niej m.in. koksownie zabrzańskie, wałbrzyskie oraz koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej - łącznie produkują one ok. 4 mln ton koksu rocznie.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, skupiającym ok. 70 proc. potencjału polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, To największy producent koksu w Europie o zdolności produkcyjnej rzędu 4,2 mln ton koksu rocznie. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 11 tys. osób, a wraz ze spółkami zależnymi - ponad 14 tys. ArcelorMittal, do którego należy polska spółka, to największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach.

Górnicy i zarząd JSW wracają do rozmów
Górnicy i zarząd JSW wracają do rozmówtvn24

Autor: ToL//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: ArcelorMittal

Raporty:
Pozostałe wiadomości