Na stacjach tanie tankowanie. A będzie jeszcze lepiej

Rynki

TVN24 BiSNa stacjach tanie tankowanie. A będzie jeszcze lepiej

Choć ceny paliw na stacjach są niższe niż na początku sezonu wakacyjnego, to kierowcy nie powinni się obawiać, że nagle za paliwa będą płacić więcej. Analitycy BM Reflex oraz e-petrol.pl prognozują bowiem dalszy spadek cen.

Jak wskazali eksperci BM Reflex mijający ostatni tydzień wakacji był najbardziej korzystnym momentem dla kierowców na powroty z wypoczynku. „Ceny paliw spadły poniżej poziomów z początku wakacji, odpowiednio dla benzyny o 18 gr i dla oleju napędowego o 35 gr na litrze”- stwierdzili w komentarzu.

Kilka groszy mniej?

- Na części stacji olej napędowy kupimy już w cenie poniżej 4,10 zł za litr, a benzynę bezołowiową Pb 95 poniżej 4,50 zł - dodali.

Na pierwszy tydzień września prognozują oni obniżki cen benzyn o 8-12 groszy na litrze, a w przypadku oleju napędowego, że ceny pójdą w dół o 8–10 groszy, a autogazu o 2–4 grosze. - Natomiast w okresie do trzech tygodni spodziewamy się w sumie obniżek cen benzyn o około 20–30 groszy na litrze, oleju napędowego o około 15-20 groszy na litrze. Ceny autogazu mogą spaść w tym czasie o około 4-8 groszy na litrze - czytamy. - Realny dzisiaj wydaje się spadek średniego poziomu cen benzyny do poziomu 4,50–4,55 zł za litr, a oleju napędowego do poziomu 4,20–4,25 zł za litr - prognozują.

Będą spadki

O tym, że detaliczne ceny paliw będą spadały przekonani są również analitycy portalu branżowego e-petrol.pl. - Na polskich stacjach tankujemy coraz taniej i rozpędzone spadkami ceny jeszcze przez jakiś czas nie wyhamują. Gdyby właściciele stacji zechcieli bardziej powalczyć o kierowców, to z początkiem września mogliby zaproponować obniżki dla benzyn rzędu 15 a nawet 20 groszy - ocenili. Z analiz e-petrol.pl wynika, że choć od soboty ceny paliw w rafineriach wzrosną, to na stacjach powinno być taniej. - Z monitoringu cen stacji paliw w Polsce, przeprowadzonego w połowie tego tygodnia przez e-petrol.pl wynika, że najpopularniejsza benzyna 95 kosztuje średnio w kraju 4,79 zł, droższa odmiana – bezołowiowa 98 – 5,08 zł, olej napędowy 4,39 zł, a autogaz 1,89 zł - czytamy w komunikacie portalu. - To relatywnie niskie ceny, w porównaniu z tymi, w jakich kierowcy tankowali na początku wakacji, ale początek roku szkolnego powinien przynieść dalsze spadki cen paliw na stacjach paliw - podkreślili. Prognozują oni, że w drugiej połowie zbliżającego się tygodnia popularna „95” może kosztować (w zależności od regionu i typu stacji) 4,75-4,88 zł za litr. Z kolei litr oleju napędowego, który od dłuższego czasu jest tańszy od benzyny i nadal będzie korzystniejszy cenowo – będzie to 4,38-4,48 zł. „Minimalnym wahaniom może podlegać cena LPG, w pierwszym tygodniu po wakacjach autogaz powinien kosztować 1,84-1,92 zł za litr” - wskazali.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: