Wywlekli pasażera z samolotu. Teraz United Airlines słono za to płacą

Rynki

Czym jest overbooking? Tłumaczy Sebastian MikoszTVN24 BiS
wideo 2/3

Linie lotnicze United Airlines w ciągu jednego dnia straciły ponad 250 milionów ze swojej wartości. To cena, jaką przewoźnik płaci za brutalne usunięcie z pokładu swojego samolotu jednego z pasażerów.

Amerykańskie linie lotnicze United Airlines sprzedały za dużo biletów na niedzielny lot z Chicago do Louisville i zdecydowały o wyproszeniu części osób z pokładu maszyny. Gdy jeden z pasażerów odmówił, doszło do szarpaniny, a mężczyznę ostatecznie wywleczono z pokładu siłą.

Nerwowa reakcja inwestorów

Całą sytuację nagrali inni pasażerowie. Po publikacji filmu w mediach społecznościowych sprawa odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Szef United Oscar Munoz wydał oświadczenie, w którym nazwał incydent "denerwującym" i przeprosił za całą sytuację.

W reakcji na to oświadczenie akcje spółki zaczęły tracić na wartości ponad 4 proc. Inwestorzy negatywnie odebrali komunikat, bo według nich spółka nie poczuwała się do winy.

Sytuacja zmieniła się kilka godzin później, gdy Munoz ponownie przeprosił pasażera samolotu lecącego z Chicago do Louisville. Tym razem nazwał incydent "naprawdę przerażającym" i zobowiązał się do "naprawienia tego, co zostało zepsute". Przekazał, że linie biorą całkowitą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację i będą pracować, żeby do takich sytuacji nie dochodziło.

Wkrótce po tym notowania zaczęły odbijać, ale nie zdążyły odrobić wszystkich strat i zakończyły sesję z wynikiem 70,71 dolarów za akcje (- 1,13 proc.). Oznacza to, że wartość rynkowa firmy spadła o 250 milionów dolarów.

United Airlines, z bazą w Chicago, to trzecia największa linia lotnicza w Stanach Zjednoczonych pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Codziennie obsługuje ponad 4,5 tysiąca lotów. Samoloty przewoźnika latają na 339 lotnisk na pięciu kontynentach.

Autor: jb / Źródło: tvn24bis.pl, Bloomberg