Akcje gigantów mają pomóc Nowej Kompanii Węglowej

Rynki

KWNowa KW miała powstać do końca sierpnia

Rząd wyraził zgodę na wniesienie do TF Silesia części akcji PGNiG, PZU i PGE. Akcje te mają stanowić zabezpieczenie dla rozmów finansowych Silesii z rynkiem ws. finansowania Nowej Kompanii Węglowej

Minister Skarbu Andrzej Czerwiński ocenił, że to początek procesu, który "zakończy się ustabilizowaniem sytuacji w górnictwie w naszym kraju". - Umożliwi nam terminowe wywiązanie się ze wszystkich zobowiązań podpisanych ze stroną społeczną 17 stycznia tego roku - podkreślił. Czerwiński wyjaśnił, że Silesia przejmując akcje, a akcjonariusze przejmując udziały, będzie mogła sięgnąć po kapitał bankowy na proces restrukturyzacji Nowej Kompanii Węglowej. Płynność finansową opieramy o zasoby Węglokoksu, Silesii oraz Polskich Inwestycji Rozwojowych - podał.

Minister podkreślał, że zmiany w kopalniach KW już zachodzą. - Koszty wydobycia węgla zmalały z trzystu złotych do dwustu kilkudziesięciu. Około 240 w tej chwili. Zwiększyło się racjonalnie też potencjalne zużycie węgla. Widać, że rynek, który wymusza sprzedaż węgla działa, że górnicy też rozumieją to, co przed nami - powiedział Czerwiński na konferencji po posiedzeniu rządu.

Plan naprawy

Utworzenie Nowej Kompanii Węglowej i przeniesienie do niej części aktywów dotychczasowej Kompanii zakładał rządowy plan naprawczy dla górnictwa wdrażany wobec narastających problemów finansowych tej spółki. Jeszcze w 2012 r. Kompania miała ponad 170 mln zł zysku, w 2013 r. zanotowała prawie 700 mln zł straty, a w ub.r. - ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej.

W I półroczu br. spółka miała blisko 750 mln straty netto. Według wcześniejszych zapowiedzi Nowa KW miała powstać do końca sierpnia. Styczniowe porozumienie rządu ze związkowcami zakłada, że proces zostanie zakończony do 30 września.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KW