40 mln złotych rocznie kosztują nas górnicze związki. I to tylko w trzech największych spółkach

Drogie związki. 40 mln złotych na związkowców rocznie
TVN24 Biznes i ŚwiatDrogie związki. 40 mln złotych na związkowców rocznie

40 mln złotych rocznie kosztuje funkcjonowanie związków zawodowych w trzech największych spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Mowa tu o Jastrzębskiej Spółce Węglowej, Katowickim Holdingu Węglowym i Kompani Węglowej. KW i JSW wydają na związki 9,8 mln złotych rocznie - to więcej niż najbogatsza polska firma - KGHM - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zaskakuje też liczba osób w związkach. Z liczb, które przedstawia "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że zrzeszonych w nich jest więcej niż 100 proc. zatrudnionych, czyli część górników należy do więcej niż jednej organizacji. W samej JSW jest 50 związków zawodowych.

103 liderów związkowych w JSW

Dla porównania w czeskiej firmie OKD wydobywającej węgiel w ilości 9 mln ton rocznie, związki są tylko trzy. W tym przypadku koszt ich utrzymania nie przekracza 1,5 mln złotych rocznie - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

W JSW na pełnych etatach jest obecnie aż 103 liderów związkowych. Ich staż przekracza w większości przypadków 15 lat, co oznacza, że byłoby im trudno wrócić do wcześniej wykonywanego zawodu. A co czwartemu z nich przysługuje już emerytura - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według polskiego prawa, związki zawodowe powinna utrzymywać spółka.

Od 28 stycznia trwają strajki związkowców w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, dziś rano w jej siedzibie rozpoczęły się rozmowy ws. postulatów protestujących. Mediatorem jest b. wicepremier i minister pracy Longin Komołowski. Protestujące w JSW związki sformułowały pięć postulatów. Prócz rezygnacji z planów zwolnienia dziewięciu liderów związkowych z Budryka, zażądały odwołania zarządu, któremu zarzucają nieudolność i powołania nowego. Oczekują wycofania decyzji o wypowiedzeniu trzech obowiązujących w spółce porozumień zbiorowych (dot. deputatu węglowego, wzrostu stawek płac oraz zawartego przed debiutem giełdowym JSW), a także objęcia pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice zasadami, jakie obowiązują pracowników w pozostałych kopalniach firmy. Ostatnie żądanie to likwidacja spółki JSW Szkolenie i Górnictwo oraz przyjęcie zatrudnionych tam bezpośrednio do JSW.

Autor: pp / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości