Wadium – ile wynosi i w jakiej sytuacji przepada 

Źródło:
TVN24 Biznes
"Zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata"
"Zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata"TVN24
wideo 2/5
"Zbudujemy jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych świata"TVN24

Wadium to określona w sumie pieniędzy lub zabezpieczeniu jej zapłaty forma zabezpieczenia przed uchylaniem się przez wykonawcę od zawarcia umowy, w szczególności w przetargu lub w aukcji. Przepisy, regulujące wadium w przetargu, zawarte zostały w Ustawie z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych. 

Wadium to określone w sumie pieniędzy lub zabezpieczeniu jej zapłaty zabezpieczenie przed uchyleniem się wykonawcy od zawarcia umowy.Żądanie wadium w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie jest obowiązkowe.Wysokość wadium określa zamawiający, przy czym nie może być ona wyższa niż trzy procent wartości zamówienia w przypadku postępowań unijnych, a w przypadku postępowań krajowych – niż półtora procent wartości zamówienia.Wadium należy wnieść przed upływem terminu składania ofert. W wypadkach określonych w ustawie wadium podlega zwrotowi. Ustawodawca zakłada też wypadki zatrzymania wadium.

Wadium – co to jest?

Przepisy, które regulują zasady wnoszenia i zwrotu, wysokość czy formę wadium w przetargach, zawarte zostały w Ustawie z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych. Warto zauważyć, że ustawa ta zastąpiła dotychczas obowiązujące Prawo zamówień publicznych z 2004 roku, wprowadzając wiele istotnych zmian, w tym dotyczących instytucji wadium. 

Mimo nowej regulacji, ustawodawca nie zawarł w Prawie zamówień publicznych definicji wadium. Szukając odpowiedzi na pytanie: czym jest wadium, należy sięgnąć więc do przepisów Kodeksu cywilnego. W myśl art. 704 § 1 k.c. w warunkach przetargu albo aukcji można zastrzec, że przystępujący powinien wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty, pod rygorem nieważności. Wadium jest to zatem określona suma albo zabezpieczenie jej zapłaty wpłacane tytułem zabezpieczenia

Wadium w przetargach – obligatoryjność i forma

Zgodnie z przepisami żądanie wniesienia wadium nie jest obowiązkowe. Nie ma tu znaczenia wartość zamówienia, czy też tryb, w jakim jest ono przeprowadzane. To od decyzji zamawiającego zależy, czy będzie żądał od wykonawców jego wniesienia, czy też nie.

W przypadku gdy zamawiający zdecyduje o konieczności wniesienia wadium, wówczas zgodnie z przepisami wadium może być wniesione w jednej lub w kilku formach, tj. w:

– pieniądzu, – gwarancjach bankowych, – gwarancjach ubezpieczeniowych, – poręczeniach udzielanych przez określone podmioty wskazane w Ustawie z dnia 9 listopada 2000 roku o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (w art. 6b ust.5 pkt 2 ustawy). 

O formie wniesienia wadium decyduje wykonawca.

W przypadku gdy wadium wnoszone jest w pieniądzu, wówczas wykonawca wpłaca je przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego. Wadium w takiej formie przechowywane jest przez zamawiającego na rachunku bankowym. Jeżeli zaś wykonawca wnosi wadium w formie gwarancji lub poręczenia, to przekazuje ich oryginały w postaci elektronicznej zamawiającemu.

Wysokość wadium – ile procent?

Wysokość wadium zostaje określona przez zamawiającego. Przy czym, w przypadku tzw. postępowań unijnych – czyli postępowań powyżej progu unijnego – może ono wynosić nie więcej niż trzy procent wartości zamówienia. W odniesieniu do postępowań krajowych wysokość wadium nie może być zaś wyższa niż półtora procent wartości zamówienia.

Warto dodać, że jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych lub udziela zamówienia w częściach, wówczas określa kwotę wadium dla każdej z tych części.

W związku z procentowym wskazaniem możliwej żądanej wysokości wadium pojawia się pytanie: czy wadium liczone jest od kwoty netto czy brutto? Zgodnie z art. 28 p.z.p. podstawą ustalania wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towarów i usług.

Wadium przetargowe – termin wniesienia

Wadium wnieść należy przed upływem terminu składania ofert. Zasadą jest nieprzerwane utrzymywanie wadium aż do dnia upływu terminu związania ofertą. Wyjątki wskazane zostały i szczegółowo opisane w art. 97 ust. 5 p.z.p.

Zwrot wadium

W związku z koniecznością wniesienia wadium pojawia się pytanie: czy wadium jest zwrotne? Zgodnie z przepisami – tak. Warto zauważyć także, że obecne ich brzmienie wprowadziło zasadnicze zmiany względem art. 46 p.z.p., który to przepis w poprzednio obowiązującej ustawie regulował kwestie zwrotu i zatrzymywania wadium.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów zamawiający zwraca wadium niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu siedmiu dni od wystąpienia jednej z okoliczności, tj.:

– upływu terminu związania ofertą, – zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, – unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, przy czym wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynność unieważnienia albo upłynął termin do jego wniesienia.  

Ponadto wykonawca może złożyć wniosek o zwrot wadium w następujących okolicznościach:

– wycofał on ofertę przed upływem terminu składania ofert, – jego oferta została odrzucona, – wybrana została najkorzystniejsza oferta, przy czym w takiej sytuacji o zwrot wadium nie może wnioskować wykonawca, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, – postępowanie unieważniono, w przypadku gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynności unieważnienia albo nie upłynął termin do jego wniesienia.

W takim wypadku zamawiający dokonuje zwrotu wadium niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku.

Warto zauważyć, że złożenie wniosku o zwrot wadium powoduje rozwiązanie stosunku prawnego z wykonawcą wraz z utratą przez niego prawa do korzystania ze środków ochrony prawnej.

Zatrzymanie wadium

Ustawodawca przewidział także sytuacje, w których wadium zostaje zatrzymane. Zamawiający zatrzymuje je, jeżeli:

– wykonawca w odpowiedzi na wezwanie nie złożył podmiotowych środków dowodowych lub przedmiotowych środków dowodowych z przyczyn leżących po jego stronie, a także innych dokumentów lub oświadczeń lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki w ofercie, co spowodowało brak możliwości wybrania złożonej przez niego oferty jako najkorzystniejszej, – wykonawca, którego oferta została wybrana, odmówił podpisania umowy na warunkach określonych w ofercie lub nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, – zawarcie umowy stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, którego oferta została wybrana.

Wadium a rękojmia

W przypadku licytacji komorniczej pojęcie „rękojmia”, która warunkuje przystąpienie do niej, używane jest potocznie zamiennie z pojęciem „wadium”.

Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93, Ustawa z dnia 9 listopada 2000 roku o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dz. U. 2000 nr 109 poz. 1158, Ustawa z dnia 11 września 2019 roku Prawo zamówień publicznych Dz. U. 2019 poz. 2019.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP