Rachunek powierniczy – czym jest, jak działa i kiedy jest szczególnie ważny

Źródło:
TVN24 Biznes
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytów
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytówTVN24
wideo 2/4
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytówTVN24

Kupowanie nowej nieruchomości nieuchronnie obarczone jest pewnym ryzykiem finansowym. Rachunek powierniczy jest rozwiązaniem, które pozwala na zmniejszenie tego ryzyka. Czym jest i jak działa rachunek powierniczy? Kiedy rachunek powierniczy jest szczególnie ważny?

Rachunek powierniczy zwiększa ochronę finansową kupujących, ponieważ nad wypłatą środków sprzedającemu czuwa bank.Najczęściej rachunki takie otwierane są przy okazji inwestycji deweloperskich.Rachunki powiernicze dzielą się na otwarte i zamknięte. Rachunki otwarte mogą ponadto być zabezpieczane dodatkową gwarancją bankową lub ubezpieczeniową.W przypadku upadłości dewelopera otwarte rachunki powiernicze bez dodatkowych zabezpieczeń nie dają kupującemu pełnej ochrony.

Rachunki powiernicze funkcjonują na postawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. W zakresie ochrony praw nabywców nieruchomości poprzez ustanawianie rachunków powierniczych zastosowanie znajduje natomiast ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawa deweloperska.

Rachunek powierniczy – co to za usługa?

Tworzenie rachunków powierniczych jest rodzajem usługi bankowej polegającej na utworzeniu specjalnego rachunku, który przeznaczony jest do gromadzenia środków i dokonywania rozliczeń pomiędzy określonymi partnerami handlowymi.

Rachunki takie służą zwiększaniu ochrony finansowej partnerów – stanowią rodzaj gwarancji bankowej, że partnerzy ci otrzymają uzgodnioną zapłatę, jeżeli wykonają określone świadczenia. Np. gdy przedmiotem umowy jest sprzedaż nieruchomości, kupujący wpłaca wymaganą kwotę na rachunek powierniczy, ale sprzedający otrzyma te pieniądze od banku dopiero, gdy okaże mu dokumenty potwierdzające przekazanie własności nieruchomości w ręce kupującego.

Rachunki tego typu stosuje się najczęściej przy umowach i transakcjach o dużej wartości, gdy minimalizacja ryzyka finansowego jest szczególnie istotna. W przypadku jakichkolwiek nieporozumień pomiędzy partnerami bank prowadzący rachunek powierniczy przejmuje wówczas rolę arbitra i nadal zabezpiecza ich interesy.

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje tego typu rachunków: rachunek powierniczy i rachunek Escrow (rachunek zastrzeżony).

Rachunek Escrow

Rachunek Escrow, czyli rachunek zastrzeżony, jest bardziej elastycznym rozwiązaniem niż rachunek powierniczy. Stanowi on rodzaj umowy nienazwanej, czyli nieuregulowanej wprost przez przepisy. W związku z tym jego zapisy mogą być kształtowane dowolnie w ramach obowiązujących powszechnie przepisów prawa.

Rachunek Escrow otwierany jest najczęściej na czas określony w oparciu o umowę pomiędzy co najmniej trzema stronami – minimum dwoma partnerami, np. kupującym i sprzedającym, oraz bankiem prowadzącym rachunek. 

Rachunki Escrow wykorzystywane są do zabezpieczania m.in. transakcji kupna-sprzedaży dóbr i usług, wykonania warunków określonej umowy, przejęć firm, wywiązania się z kontraktów budowlanych.

Rachunek powierniczy

Tworzenie rachunków powierniczych, inaczej niż rachunków Escrow, jest ściślej określone przez prawo – reguluje je art. 59 ustawy – Prawo bankowe. W związku z tym stanowią mniej elastyczne rozwiązanie, gwarantujące jednak lepszą ochronę środków na nich zgromadzonych.

Rachunek powierniczy otwierany jest najczęściej na czas określony pomiędzy dwiema stronami: właścicielem rachunku nazywanym powiernikiem, którym najczęściej jest sprzedający, oraz bankiem prowadzącym rachunek. Zapisy umowy powierniczej określają warunki, od spełnienia których zależy wypłata powiernikowi środków wpłacanych na rachunek przez osoby trzecie – najczęściej kupujących. 

Rachunek powierniczy zapewnia lepszą ochronę środków na nim gromadzonych, ponieważ środki te nie podlegają egzekucjom komorniczym, a w razie ogłoszenia upadłości powiernika nie wchodzą w skład jego masy upadłościowej. Nie wchodzą także do spadku po powierniku, jeżeli ten umrze.

Rachunek powierniczy – deweloper

Najczęściej spotykanym rodzajem rachunku powierniczego w Polsce jest rachunek otwierany przy zakupie nieruchomości. Ustawa deweloperska z 2011 r. zobowiązuje deweloperów do tworzenia takich rachunków dla każdej nowej inwestycji. Obowiązek ten ma zapewniać ochronę środków wpłacanych deweloperowi przez kupujących często jeszcze na etapie planowania lub budowy inwestycji

Rachunek powierniczy zapewnia rozliczanie się kupujących z deweloperem w oparciu o warunki umowne. Kupujący wpłacają na niego pieniądze zgodnie z harmonogramem, jednak deweloper otrzymuje te środki dopiero, gdy terminowo spełni warunki określone w umowie

Nad właściwym rozliczaniem środków czuwa cały czas bank. Jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy lub ogłosi upadłość, środki wpłacone już przez kupujących na rachunek powierniczy nie zostaną mu przekazane. 

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Deweloperzy zobowiązani są do otwarcia jednego z dwóch rodzajów rachunków powierniczych:

rachunku powierniczego otwartego, rachunku powierniczego zamkniętego.

Rachunek powierniczy otwarty umożliwia wypłacanie deweloperowi części gromadzonych na nim środków jeszcze w trakcie trwania prac budowlanych. Odbywa się to zgodnie z ustalonym harmonogramem inwestycji, w którym określone zostały etapy prac budowlanych i terminy ich zakończenia. Bank weryfikuje zakończenie każdego kolejnego etapu prac i na tej podstawie decyduje o wypłacie deweloperowi kolejnej transzy

Każda taka transza nie może być mniejsza niż 10 proc. ani większa niż 25 proc. całości kosztów inwestycji. Wypłacone środki deweloper może wykorzystać ponadto jedynie na finansowanie dalszych prac budowlanych. Właściwe wydatkowanie transz również jest nadzorowane przez bank, który ma m.in. wgląd w wyciągi z rachunków bankowych dewelopera.

Zamknięty rachunek powierniczy

Zamknięty rachunek powierniczy jest drugim rodzajem rachunku, który może utworzyć deweloper. Ten rodzaj rachunku nie umożliwia wypłaty deweloperowi żadnych środków do czasu całkowitego ukończenia inwestycji. Pieniądze trafiają do dewelopera dopiero wraz z notarialnym przeniesieniem własności nieruchomości na kupujących. 

Zamknięty rachunek powierniczy zapewnia kupującym większe bezpieczeństwo niż rachunek otwarty, stosowany jest jednak rzadko z powodu jego wysokich kosztów. Ponadto niewielu deweloperów stać na finansowanie całej inwestycji ze środków własnych. Często zmusza ich to do pomagania sobie kredytem bankowym, co dodatkowo zwiększa finalny koszt mieszkań. Przez branie na siebie całego ryzyka finansowego rośnie również ryzyko niewypłacalności dewelopera. 

Rachunek powierniczy otwarty a upadłość dewelopera

Rachunki powiernicze znacząco zwiększają ochronę finansową kupujących nową nieruchomość, ochrona ta nie jest jednak stuprocentowa. Dotyczy to zwłaszcza rachunków powierniczych otwartych, w których odzyskanie części środków wypłaconych już deweloperowi może okazać się niemożliwe w przypadku ogłoszenia przez niego upadłości.

W związku z tym rachunek powierniczy otwarty może być dodatkowo zabezpieczony gwarancją bankową lub ubezpieczeniową, dzięki której kupujący natychmiast odzyskuje wpłacone na rachunek pieniądze w przypadku ogłoszenia przez dewelopera upadłości lub jego odstąpienia od umowy. 

Bez takich gwarancji kupujący może liczyć jedynie na zwrot pieniędzy za niezrealizowane dotąd etapy prac budowlanych. Ponadto najczęściej niezbędne jest do tego czasochłonne postępowanie sądowe. Mimo to ze względów na wysokie koszty innych rozwiązań zdecydowana większość z otwieranych przez deweloperów rachunków powierniczych to rachunki otwarte bez gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych. 

Warto pamiętać, że w przypadku ogłoszenia upadłości nie przez dewelopera, ale przez bank prowadzący rachunek powierniczy, zgromadzone na tym rachunku środki będą gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny jedynie do wysokości 100 tys. euro. Akty prawne: Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego; Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak wynika z pisma, do którego w poniedziałek dotarł Reuters, prawnicy reprezentujący X (dawniej Twitter) Elona Muska przekazali Sądowi Najwyższemu Brazylii, że platforma mediów społecznościowych zastosuje się do każdego orzeczenia. Wcześniej Musk deklarował, że nie będzie się dostosowywał do żadnych wyroków. Miliarderowi zarzuca się łamania brazylijskiego prawa poprzez odmowę blokady niektórych kont w serwisie X (dawniej Twitter).

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Źródło:
Reuters

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadzi kontrolę doraźną w Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowano we wtorek. Zgodnie z zapowiedziami kontrola obejmie działania podjęte przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo rynku finansowego w odniesieniu między innymi do VeloBanku.

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulga na dziecko może zostać łatwo utracona przez rodziców jedynaków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Wszystko przez to, że ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy odzieżowe za podawanie nieprawdziwych informacji na etykietach ubrań. Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) mają zapłacić karę w wysokości 3,8 miliona złotych, a Lord - ponad 213 tysięcy złotych. Ogłoszone decyzje nie są prawomocne.

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

Źródło:
PAP

Będzie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia z rządu PiS Janusza Cieszyńskiego - zapowiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, doniesienie ma dotyczyć nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, zamówionych na początku pandemii przez ówczesny resort zdrowia. Leszczyna podkreślała, że "były wiceminister zdrowia wypłacił wielomilionową zaliczkę, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych".

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Źródło:
Polskie Radio, tvn24.pl

Przepisy tworzą lukę, umożliwiającą nadużycia i oszustwa, ceny napojów wzrosną, a klienci zapłacą dodatkowy VAT - to tylko część zastrzeżeń do ustawy kaucyjnej, które zgłaszają przedstawiciele branży. Apelują do premiera Tuska i do rządu o zmiany. Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku.

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Grupa Elo (dawniej Auchan Holding) poinformowała o sprzedaży przez jej spółkę zależną aktywów w Rosji. Chodzi o 19 centrów handlowych w tym kraju. Grupa Elo jest właścicielem Auchan Retail i New Immo Holding. Spółka Auchan Retail Russia podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że kontynuuje działalność w Rosji.

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC