NFZ – jakie sprawy załatwimy online, a jakie osobiście

Autor:
red.
Źródło:
pacjent.gov.pl, nfz.gov.pl
ShutterstockAby korzystać z IKP, nie trzeba samemu zakładać konta.

Coraz więcej spraw urzędowych można załatwić drogą elektroniczną, bez konieczności udawania się do placówek. Narodowy Fundusz Zdrowia również umożliwia swoim pacjentom załatwienie szeregu spraw online.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która ma ułatwić pacjentom wygodne korzystanie z usług cyfrowych i uporządkować informacje medyczne.Dzięki IKP można znaleźć informacje m.in. o e-receptach, wystawionych skierowaniach, e-zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich.Do IKP można zalogować się poprzez profil zaufany lub e-dowód.

Czym jest IKP?

Na początku wyjaśnijmy, czym właściwie jest IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. Jest to aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia do bezpłatnego użytku. Jest ona dostępna poprzez serwis www.pacjent.gov.pl. Dzięki niej można w szybki i bezpieczny sposób sprawdzić informacje o zdrowiu własnym oraz najbliższych, posiadając uprzednio odpowiednie upoważnienie.

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Aby zacząć korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, nie jest wymagane zakładanie konta, czy innymi słowy skomplikowana procedura rejestracji. Ma je odgórnie każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej. By uzyskać dostępu do informacji na nim zawartych, wystarczy się jedynie zalogować.

Profil zaufany kluczem do zalogowania się do IKP

Logowanie do IKP odbywa się poprzez profil zaufany – jest to forma bezpłatnego, elektronicznego podpisu, która umożliwia załatwianie szerokiego wachlarza spraw urzędowych przez Internet.

Aby założyć profil zaufany, najłatwiej potwierdzić swoją tożsamość poprzez posiadanie konta w jednym z banków. Jest to możliwe w następujących bankach:

PKO Bank Polski, Inteligo, Santander, Pekao SA, mBank, ING, Millenium, Alior Bank, BOŚ, BNP Paribas, Getin Bank, Credit Agricole, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy z Grupy BPS.

Jeśli nie posiadasz konta w żadnym z powyższych banków, można wybrać też nieco bardziej standardową formę, czyli założenie profilu zaufanego np. w:

– urzędzie skarbowym, – oddziale NFZ, – oddziale ZUS.

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie profilu zaufanego jest ogromnym udogodnieniem. Nie tylko z uwagi na komfort, ale również bezpieczeństwo pod kątem zdrowotnym w czasie epidemii.

Do IPK można zalogować się również za pomocą e-dowodu.

Co można załatwić online przez IPK?

Dzięki aplikacji IPK można między innymi:

– obejrzeć historię medyczną swoją i osób, którymi się opiekujesz; – sprawdzić e-receptę, gdzie można znaleźć: informacje o stanie realizacji, dawkowaniu; – otrzymać e-receptę i e-skierowanie drogą esemesową bądź mailową; – po ustaleniu z lekarzem, w przypadku choroby przewlekłej, można otrzymać kolejną e-receptę bez konieczności wizyty; – zapoznać się wynikiem testu na koronawirusa; – sprawdzić informacje na temat kwarantanny lub izolacji; – dać dostęp bliskiej osobie bądź lekarzowi do informacji odnośnie do swojego stanu zdrowia i historii przepisanych leków; – przeglądać historię medyczną swoich dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 18. roku życia; – dokonać zmiany lekarza, położnej lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. 

Jakie jeszcze kwestie można załatwić online poprzez portal Narodowego Funduszu Zdrowia? Na przykład zlecenie na wyroby medyczne, takie jak protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pieluchomajtki, cewniki, sprzęt stomijny. Takie zlecenie również może być opatrzone elektronicznym podpisem, z którym należy udać się bezpośrednio do apteki. Zlecenie na wyroby medyczne wystawia lekarz, pielęgniarka, położna lub fizjoterapeuta.

Z poziomu portalu nfz.gov.pl można także pobrać oświadczenie pacjenta, że posiada uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Jest to najszybszy sposób na poradzenie sobie z sytuacją, gdy podczas wizyty u lekarza okazało się, że eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) przy nazwisku pacjenta pokazał czerwone światło.

Z serwisu Narodowego Funduszu Zdrowia można również pobrać wzór skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Jest to dokument, który wystawia lekarz, jednak dzięki możliwości wcześniejszego zapoznania się z nim, pacjent będzie wiedział, jakie dokumenty i wyniki badań należy dołączyć do wniosku. Na stronie znajduje się również lista oddziałów NFZ, do których można dostarczyć skierowanie pocztą lub osobiście.  

Jak sprawdzić, do kiedy mam zwolnienie lekarskie?

W celu sprawdzenia, do kiedy obowiązuje zwolnienie lekarskie, po zalogowaniu się do IKP należy wejść w zakładkę „historia leczenia”, a następnie „zwolnienia”. W zakładce tej zawarte są wszystkie zaświadczenia lekarskie wystawione elektronicznie przez lekarzy. Aby znaleźć konkretne zwolnienie, wystarczy w dostępnej na stronie wyszukiwarce wpisać nazwę placówki, nazwisko lekarza, numer prawa wykonywania zawodu lub zakres dat wystawienia L4.

e-Doradca NFZ – ciekawa alternatywa

W celu skonsultowania się z pracownikiem oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy umówić wideo-spotkanie na aplikacji Microsoft Teams. Można poruszyć jedynie ogólne kwestie, bez załatwiania prywatnych spraw, takich jak:

– zwrot kosztów leczenia, – ubezpieczenie zdrowotne, – prawo do świadczeń zdrowotnych, – prawo pacjenta, – refundacja i realizacja zleceń na wyroby medyczne.

Ubezpieczenie dobrowolne i EKUZ również załatwisz online

Dobrowolnie ubezpieczyć się można osobiście, pocztowo, mailowo lub poprzez platformę ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej serwis.epuap.gov.pl). Umowę należy podpisać i dostarczyć do oddziału ZUS właściwego dla miejsca zamieszkania.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem unijnym, który uprawnia do leczenia w państwie na terenie UE lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu). Wniosek można złożyć tradycyjną drogą lub m.in. za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta.

Czy można złożyć skargę online?

Za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej każdy pacjent może bez trudu złożyć przez internet skargę na usługi urzędów, w tym NFZ. Skarga może dotyczyć takich kwestii, jak:

– zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań, – naruszenie praworządności lub interesów skarżących, – przewlekłego lub biurokratycznego załatwiania spraw.

Autor:red.

Źródło: pacjent.gov.pl, nfz.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości