TVN24 Biznes | Prawo

Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia zdanie w sprawie rozwodów

TVN24 Biznes | Prawo

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w rozwodach. Ekspertka: będzie bardzo krzywdząca dla kobiet i dzieci
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w rozwodach. Ekspertka: będzie bardzo krzywdząca dla kobiet i dzieciTVN24
wideo 2/2
TVN24Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w rozwodach. Ekspertka: będzie bardzo krzywdząca dla kobiet i dzieci

Resort sprawiedliwości wycofuje się z pomysłu, który wydłużyłby procedurę rozwodową - dowiadujemy się z "Dziennika Gazety Prawnej". Według dziennika resort pod naporem krytyki rezygnuje z wprowadzenia rodzinnych postępowań informacyjnych, które miały być jednym z ważniejszych elementów reformy prawa rodzinnego.

Jest to istotne przede wszystkim dla tych, którzy mają wspólne małoletnie dzieci. To wobec nich nowa instytucja miała być stosowana obowiązkowo, gdyby planowali się rozwodzić.

MS wycofuje się z pomysłu dotyczącego rozwodów

Ministerstwo zakładało, że zasada będzie prosta: zanim postępowaniu rozwodowemu zostanie nadany bieg, małżonkowie mają spróbować się dogadać, głównie dla dobra dzieci. W optymistycznym założeniu spotkania doprowadziłyby albo do wycofania pozwu, albo przynajmniej do porozumienia się w najważniejszych kwestiach związanych z opieką nad małoletnimi.

Wprowadzenie nowej instytucji miało być lekiem na rosnącą liczbę rozwodów i separacji. Pomysł był mocno wspierany m.in. przez Ordo Iuris, które zakładało nawet wydłużenie czasu wyczekiwania na wniesienie pozwu rozwodowego (z miesiąca do pół roku).

Ale większość ekspertów – w tym Rada Legislacyjna przy premierze – od początku krytykowała propozycję, podkreślając, że przyczyni się ona do znaczącego wydłużenia procedur, a wcale nie poprawi sytuacji dzieci.

Czytaj także: MS proponuje zmiany w rozwodach. Ekspertka: mogą być krzywdzące dla ofiar przemocy >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości