Największy polski bank podał wyniki. Zysk mniejszy niż rok temu

TVN24 Biznes

Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytowąTVN24 BiS
wideo 2/6

Zysk netto grupy PKO BP w drugim kwartale 2017 roku spadł do 857 mln złotych z 873,5 mln złotych rok wcześniej - podał bank w raporcie. Wynik był blisko oczekiwań rynku.

Oczekiwania trzynastu biur maklerskich, co do zysku netto za II kwartał, wahały się od 759 mln zł do 853 mln zł.

Zysk netto w II kwartale spadł 2 proc. rok do roku i wzrósł 63 proc. kwartał do kwartału. Zwrot z kapitałów własnych (ROE) bez podatku bankowego jest na poziomie 12,9 proc.

- Mamy bardzo dobry wynik finansowy za drugi kwartał - powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło na konferencji.

Jagiełło podkreślał, że PKO BP po raz kolejny umocnił status lidera polskiej bankowości i pozostaje największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiceprezes Bartosz Drabikowski wyjaśniał, że wynik jest nieco gorszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, bo w 2016 roku bank miał rekordowo wysoki wynik z powodu zysku ze sprzedaży Visa Europe. - Wracamy do swojego normalnego poziomu - zaznaczył.

Wyniki finansowe

Wynik odsetkowy banku w drugim kwartale wyniósł ponad 2,1 mld zł i okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków. Wynik z prowizji w drugim kwartale 2017 roku wyniósł 733 mln zł i był zgodny z szacunkami rynku. Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 2017 roku 392 mln zł. Rynek oczekiwał nieznacznie wyższych odpisów na poziomie 404,7 mln zł.

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski została założona w 1948 roku i jest największym polskim bankiem. Spółka od 2004 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

PKO Bank Polski jest liderem grupy kapitałowej. W jej skład obok samego banku wchodzą spółki zależne, współzależne i stowarzyszone z bankiem. Na czele banku od 2009 roku stoi Zbigniew Jagiełło.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKO PB