Jak wymienić uszkodzony banknot? Nowa usługa

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Polacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogąTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSPolacy chętnie płacą bezgotówkowo. Ale wciąż nie wszędzie mogą

Wymiana zużytych lub uszkodzonych banknotów poprzez przesyłkę pocztową lub kurierską - to nowa usługa Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej wymiana taka była tylko możliwa w kasie dowolnego banku.

NBP informuje, że zmiana ta została wprowadzona "w celu ułatwienia klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej".

Do 2 tysięcy złotych

Jak wynika z informacji banku centralnego, w wyniku wprowadzonych zmian osoby fizyczne mają dodatkowo możliwość przesyłania wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej przesyłką pocztową lub kurierską do Centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

Łączna wartość banknotów przesłanych do centrali NBP nie może przekroczyć kwoty 2 tys. zł.

NBP przypomina, że banki zobowiązane są - na mocy zarządzenia prezesa NBP - wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock