Skokowy wzrost liczby wniosków emerytalnych od pracujących za granicą

Pieniądze

Rzecznik ZUS: Dłuższa praca to większa emeryturaTVN24 BiS
wideo 2/5

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i renty od osób, które pracowały w Polsce i za granicą - poinformował rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. W pierwszym kwartale 2018 roku złożono takich wniosków o 34,3 procent więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Rzecznik zwrócił uwagę, że liczba Polaków pracujących za granicą stale rośnie. - Według danych GUS, aktualnie za granicą przebywa ponad 2,5 miliona Polaków. Jest to między innymi wynik otwarcia zachodnich rynków pracy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Spora część Polonii przebywa również poza Europą, w USA, Kanadzie, czy Australii - wyliczał.

Wzrost liczby wniosków

Jak podkreślił, od kilku lat do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i renty od osób, które pracowały w Polsce i za granicą. - Potwierdzają to dane statystyczne. Wpływ wniosków o przyznanie emerytury-renty na podstawie umów międzynarodowych wzrósł w pierwszym kwartale 2018 roku o 34,3 procent w stosunku do pierwszego kwartału 2017 roku oraz aż o 67,7 procent w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku - zaznaczył Andrusiewicz. Wyjaśniał, że dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą, emerytury i renty międzynarodowe ustalają wydziały realizacji umów międzynarodowych (tzw. komórki RUM). - Obecnie wydziały te funkcjonują w 9 Oddziałach ZUS: w Elblągu, Gdańsku, I Łodzi, Nowym Sączu, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie i Warszawie. Są to swego rodzaju centra eksperckie z pracownikami o wysokiej znajomości przepisów krajowych oraz rozporządzeń unijnych i umów międzynarodowych - powiedział rzecznik. Zwrócił uwagę, że stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych powoduje konieczność rozbudowy komórek RUM. - W wyniku analizy obecnej sytuacji, Departament Rent Zagranicznych - w porozumieniu z dyrektorami oddziałów ZUS w Bydgoszczy, Lublinie, Toruniu i Wałbrzychu - zaproponował utworzenie w tych oddziałach nowych wydziałów realizacji umów międzynarodowych, na bazie wykwalifikowanych pracowników tych oddziałów - poinformował Andrusiewicz. Dodał, że komórki RUM w Bydgoszczy, Lublinie, Toruniu i Wałbrzychu rozpoczną działanie od 1 lipca 2018 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24