Pieniądze

Efekt jednego przelewu. ZUS zebrał więcej pieniędzy od przedsiębiorców

Pieniądze

[object Object]
Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz o zmianach w przelewach do ZUSTVN24 BiS
wideo 2/3

Z tytułu składek przekazywanych przez przedsiębiorców na indywidualny rachunek do ZUS trafiło 17 miliardów złotych, czyli o 10 procent więcej niż w tym samym czasie 2017 roku - poinformowała w środę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

1 stycznia 2018 r. zniknęła konieczność opłacania składek na trzy lub cztery (wraz ze składką na Fundusz Emerytur Pomostowych) różne rachunki. Każdy przedsiębiorca ma do dyspozycji indywidualny numer rachunku składkowego, na który wpłaca składki bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą już być dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata.

Po otrzymaniu składek zadaniem ZUS jest rozdysponowanie środków pomiędzy fundusze oraz ich dysponentów za pomocą algorytmu podziału wpłaty. Następnie ZUS księguje wyliczone wartości na koncie płatnika składek.

Wyższe wpływy

Prezes ZUS powiedziała w środę podczas konferencji prasowej, że w ramach e-składki trafiło do ZUS 17 mld zł - o 10 proc. więcej od wpływów ze stycznia ubiegłego roku.

- Z satysfakcją odnotowujemy to, że nasz wielki projekt porządkowania tej strony filaru ubezpieczeń społecznych, jeżeli chodzi o wpływy, realizuje się - dodała. Zwróciła uwagę, że liczba płatników składek wynosi ok. 2,5 mln.

- Zdiagnozowaliśmy, że zadłużenie powyżej grosza będzie dotyczyło 600 tys. podmiotów - mówiła prezes. Dodała, że zadłużeni mogą rozliczyć się z ZUS m.in. ratalnie. - Aby ułatwić im sposób rozliczania się. Mamy na uwadze te instrumenty, które przewiduje prawo, jak układy ratalne - wyjaśniała. Jak podkreśliła, każdy płatnik może sprawdzić "stan zobowiązań składkowych" dzięki stronie internetowej ZUS lub pojawiając się w oddziale Zakładu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że "początek wdrożenia e-składki udało się zrobić bardzo sprawnie". Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Anna Trzecińska zwróciła uwagę, że dawno nie było tak dobrego przykładu doskonałej współpracy między NBP i ZUS. - Zwłaszcza jak wprowadza się tak trudne projekty - powiedziała.

Zaległości składkowe

Zakład przypomina wszystkim klientom, którzy mają zaległości składkowe, by zwrócili uwagę na to, że po wprowadzeniu indywidualnych numerów rachunków składkowych bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości.

"Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo, powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie" - zaznaczył ZUS.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości