Kolejne podwyżki w handlu. Popularna sieć podnosi pensje o jedną trzecią

ShutterstockIKEA Retail w Polsce zatrudnia prawie 4 tys. osób

20 zł brutto za godzinę - do takiej kwoty od stycznia 2017 roku wzrośnie stawka minimalna dla pracowników IKEA Retail. Szwedzki gigant meblowy poinformował, że podwyżki obejmą blisko 90 proc. załogi. W tym roku podwyżki swoim pracownikom dały już takie sieci jak Biedronka, Lidl czy Tesco.

"Zmiany związane z poprawą wynagrodzeń są częścią strategii zakładającej stały rozwój i tworzenie IKEA Retail, jako wspaniałego miejsca pracy" - poinformowała spółka w komunikacie. Firma zaznaczyła, że podniesienie poziomów wynagrodzeń nie jest powiązane z indywidualnymi wynikami pracy. "To element realizowanej przez IKEA Retail strategii, zakładającej konsekwentne podejmowanie działań zapewniających pracownikom coraz lepsze warunki pracy" - czytamy. IKEA Retail w Polsce zatrudnia prawie 4 tys. osób. Blisko 3 tys. z nich pracuje na pełnych etatach. Obecna minimalna stawka godzinowa obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku i wynosi 15 zł brutto.

W ślad za innymi sieciami

W tym roku pensje swoim pracownikom podniosły inne duże sieci handlowe, m.in. Tesco, Lidl i Biedronka.

Najniższe miesięczne wynagrodzenie w Tesco wynosi 2295 zł brutto na pełny etat dla osób z co najmniej 12-miesięcznym stażem pracy - podała firma w maju. W Lidlu podwyżki wprowadzono w marcu, kiedy podano że najniższa pensja w Lidlu to 2400 zł brutto. Zarobki w niemieckiej sieci, która zatrudnia w Polsce ok. 15 tys. osób, rosną wraz ze stażem pracy. Po dwóch latach pracownik może liczyć na minimalne wynagrodzenie w wysokości 2850-3250 zł brutto. W Biedronce podwyżki były dwukrotne w tym roku. Od 1 października najniższe wynagrodzenie pracownika rozpoczynającego pracę na pełen etat na stanowisku sprzedawca-kasjer wyniesie 2300 zł brutto, podczas gdy na początku roku było to 2 tys. brutto.

Niemiecka sieć Kaufland zdecydowała się podnieść wynagrodzenia blisko 15 tys. zatrudnionym. Pracownicy sklepów będą zarabiać 2500 zł brutto (1808,10 netto).

Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną:

Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną
Związkowcy kontra pracodawcy. Spór o płacę minimalną

Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości