Rewolucja w transporcie, będą nowe licencje. To uderzy w usługi przez aplikacje

Pieniądze

Tesla jako taksówka, drift
wideo 2/4

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Wprowadzi definicję "pośrednictwa", co będzie wiązało się z koniecznością posiadanie licencji na przewóz osób. To oznacza wielkie zmiany dla przewoźników korzystających z aplikacji mobilnych.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, trzy dni temu skierowało wniosek o włączenie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dla przewoźników

"Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych" - argumentuje w komunikacie MIB. Jak podkreśla ministerstwo, niezależnie od rozwoju nowoczesnych technologii i ich zastosowania, ważne jest, by uczestnicy również tego segmentu rynku transportowego mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji, co było wielokrotnie postulowane przez przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób.

Proponowane zmiany

Ministerstwo zamierza wprowadzić definicję pośrednictwa przy przewozie osób a także licencje na pośrednictwo przy przewozie osób. Będzie także obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję. Zapowiedziano także prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń w zakresie przewozu osób.

Kolizja z udziałem autonomicznego samochodu UberaFresco News/ Mark Beach/ Reuters

Autor: kp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com