Co dalej z podatkiem od zrzutek? Został ostatni krok

Autor:
/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
24.04.2023 | 1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. "Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać"
24.04.2023 | 1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. "Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać"Katarzyna Górniak | Fakty TVN
wideo 2/6
Katarzyna Górniak | Fakty TVN24.04.2023 | 1 lipca ma wejść w życie podatek od zbiórek. "Takie przepisy nigdy nie będą obowiązywać"

Wszystko wskazuje na to, że podatku od zrzutek nie będzie. Sejm w piątek zaakceptował ostateczny, po poprawkach Senatu, kształt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, nazywanej pakietem Slim VAT 3. Elementem regulacji są zmiany w podatku od spadku i darowizn, które znoszą limity wpłat od wielu darczyńców. Los podatku od zrzutek zależeć będzie teraz od decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.

Sejm pod koniec stycznia wprowadził zmiany w podatku od spadków i darowizn. Rozwiązania wywołały falę kontrowersji, zwłaszcza wprowadzenie limitów dla darowizn otrzymanych od wielu osób. Do tej pory takich ograniczeń nie było. Jeśli przepisy weszłyby w życie, to zagrożone byłyby między innymi zrzutki ogłaszane w celu sfinansowania kosztownych terapii dla chorych.

Po publikacjach medialnych w tej sprawie na początku lutego br. premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że nie pozwoli, "żeby to w jakikolwiek sposób wpłynęło na kwestie zbierania środków na cele charytatywne i tego typu inicjatywy". Poinformował, że wydał dyspozycję Ministerstwu Finansów, żeby niezwłocznie uściślić te kwestie.

Zmiany, dzięki którym nie będzie tak zwanego podatku od zrzutek, zaproponowano podczas prac w Sejmie nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, tzw. pakietu Slim VAT 3. Propozycję zaakceptował później Senat, zgłaszając jedynie poprawki dotyczące VAT.

Podpis prezydenta

Jednocześnie ustawa deregulacyjna, zawierająca kontrowersyjne zmiany w podatku od spadków i darowizn, została w kwietniu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

"Nigdy! Ani jednego dnia roku 2023 ani kolejnego nie będzie żadnego podatku od zbiórek. Po 1 lipca będą za to wyższe kwoty wolne dla pierwszej grupy (36 tys. zł) i drugiej grupy (27 tys. zł), a docelowo całkowita zmiana archaicznej i wadliwej ustawy z 1983 r." - napisał później na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.

Znika podatek od zrzutek

Przyjęte ostatecznie w piątek przez Sejm zmiany w przepisach zakładają, że w sprawie podatku od spadków i darowizn wolne od daniny będą kwoty do wartości majątku: 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej; 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej; 5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Jak wyjaśniała wcześniej na Twitterze Małgorzata Samborska, partner i doradca podatkowy w Grant Thornton, nowelizacja likwiduje limity wpłat od wielu darczyńców, co praktyce oznacza, że podatku od zrzutek nie będzie.

Większość zapisów nowelizacji ustawy o VAT, a przede wszystkim zmiany w podatku od spadków i darowizn, mają wejść w życie 1 lipca tego roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Sejm

Pozostałe wiadomości