Przegląd prasy. Nadciąga rewolucja podatkowa i koniec PIT i CIT

Pieniądze

Wicepremier Morawiecki o spóźnionych zwrotach podatkówtvn24
wideo 2/5

Kto ma pensję, będzie płacił inny podatek niż przedsiębiorca. Zyski kapitałowe będą opodatkowane jeszcze inaczej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Według jej informacji, przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych zostaną zastąpione trzema osobnymi ustawami.

Ministerstwo Finansów chce przygotować trzy nowe ustawy: jedną dotyczącą opodatkowania działalności gospodarczej, drugą - o podatku od wynagrodzeń, rent itp., trzecią dotyczącą zysków kapitałowych. Zastąpią one dzisiejsze przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych.

Jak przypomina gazeta, poinformował o tym wiceminister finansów Paweł Gruza w piśmie do Jerzego Meysztowicza, przewodniczącego sejmowej komisji gospodarki i rozwoju. Pismo dotyczy strategii podatkowej rządu. Nie wiadomo, kiedy zmiany miałyby wejść w życie. Z pisma wynika, że chodzi o dłuższą perspektywę - czytamy w "DGP".

Pomysły na podatki

Jednym z pomysłów jest rozdzielenie opodatkowania przedsiębiorstw oraz szeroko pojętego kapitału pasywnego, np. zysków z oszczędności kapitałowych, odsetek, dywidend itp.

Pomysł nowych regulacji popiera Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton. "Zawsze przeszkadzało mi to, że zasady opodatkowania przychodów z działalności osób fizycznych i prawnych są uregulowane w dwóch różnych ustawach, a do tego ustawodawca różnicuje ich opodatkowanie' – komentuje ekspertka.

Jej zdaniem tracą na tym ci, którzy nie prowadzą biznesu. "Trudno im zrozumieć, które z przepisów obecnej ustawy o PIT dotyczą ich sytuacji, a które osób prowadzących działalność" - twierdzi Małgorzata Samborska.

Autor: KN/ms / Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock