Zmiany w sprawie wynagrodzeń. Sprawdzamy, ile wyniesie pensja na rękę

Pieniądze

Ile wyniesie pensja na rękę po zmianach w PIT i PPKTVN24 BiS
wideo 2/8

Od października niższa ma być stawka PIT, ale z drugiej strony jeszcze w tym roku część firm dokona za pracowników pierwszych wpłat na Pracownicze Plany Kapitałowe. Ile wyniesie pensja na rękę po tych zmianach? Sprawdzamy.

Niższa stawka PIT

17-procentowa stawka PIT ma obowiązywać w ostatnim kwartale 2019 roku - poinformował parę dni temu wiceminister finansów Tadeusz Kościński. - Czekamy obecnie na podpis prezydenta pod ustawą dotyczącą obniżenia PIT do 17 procent - zaznaczył.

Ustawę obniżającą stawkę podatku PIT z 18 do 17 proc. oraz ponad dwukrotnie podnoszącą koszty uzyskania przychodów dla pracowników Sejm uchwalił pod koniec sierpnia. Nowe rozwiązania mają dotyczyć ok. 25 mln Polaków i zacząć obowiązywać od 1 października.

Niższy PIT ma dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, na przykład osób na umowach o pracę.

Ile zyskamy na obniżeniu podatku?

Do obliczeń wybraliśmy trzy wysokości pensji na etatach: 2250 zł brutto (pensja minimalna w 2019 roku), 2600 zł (pensja minimalna w 2020 roku zgodnie z decyzją rządu) oraz 5000 zł (mniej więcej tyle wynosi średnia pensja w tym roku).

Po wyliczeniach okazało się, że przy zarobkach 2250 zł brutto miesięcznie na rękę pracownicy będą dostawać w przyszłym roku o 42 zł więcej. W przypadku pensji w wysokości 2600 zł ten "zysk" wzrośnie do 45 zł, a dla 5000 zł wyniesie 65 zł miesięcznie.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Na początku lipca największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 pracowników, weszły do systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

To nowy sposób oszczędzania na emeryturę - kosztem naszej pensji na rękę, ale przy dodatkowym wsparciu pracodawcy i państwa. Dzięki temu mamy mieć więcej pieniędzy na starość.

Co kolejne pół roku - aż do stycznia 2021 roku - PPK będą wprowadzane w coraz mniejszych przedsiębiorstwach. Na końcu także w urzędach.

Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. PPK obejmie pracowników w wieku 18-55 lat, natomiast ci starsi, którzy nie ukończyli 70 lat, mogą przystąpić do PPK dobrowolnie.

Wszyscy mają też prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w programie.

O ile mniej na rękę przez PPK?

Zgodnie z przepisami w ramach PPK pracodawca będzie płacił składkę podstawową w wysokości 1,5 procent wynagrodzenia brutto pracownika i dobrowolną do 2,5 procent. Z kolei pracownik będzie płacił składkę podstawową 2 procent i dobrowolną do 2 procent. Łączna minimalna składka (pracodawcy i pracownika) to 3,5 procent, a maksymalna - 8 procent.

Wpłata w ramach części pracowniczej będzie odejmowana od naszej pensji netto, czyli tego, co otrzymujemy "na rękę".

W przypadku osoby zarabiającej 2250 złotych brutto miesięcznie, zarobki zostaną obniżone o 51 złotych miesięcznie. Osoby zarabiające 2600 złotych brutto otrzymają pensję o 59 złotych niższą, a zarabiający 5000 złotych brutto miesięcznie dostaną 113 złotych mniej.

W obliczeniach uwzględniliśmy podatek od PPK finansowanych przez pracodawcę - według znowelizowanych przepisów jest to dodatkowy przychód, który podlega opodatkowaniu. Pracodawca jest zobowiązany potrącić stosowną kwotę na podatek z wynagrodzenia pracownika.

Dodajmy jeszcze, że jest wyjątek, który dotyczy zarabiających nie więcej niż 120 procent minimalnego wynagrodzenia. Te osoby mogą przeznaczać na PPK mniej niż 2 procent (ale nie mniej niż 0,5 procent) pensji.

W 2019 roku wynagrodzenie minimalne to 2250 złotych - z obniżonych wpłat mogą skorzystać te osoby, które miesięcznie zarabiają nie więcej niż 2700 złotych brutto. W 2020 roku pensja minimalna ma wynosić 2600 zł, zatem z wyjątku będą mogli skorzystać zarabiający nie więcej niż 3120 zł.

Ustawa o PPK przewiduje termin do 25 października na zawarcie umowy o zarządzanie z instytucjami finansowymi, a do 12 listopada pracodawcy muszą zawrzeć drugą umowę - o prowadzenie PPK. Dopiero ta umowa pociąga za sobą obowiązek dokonywania wpłat.

Ile wyjdzie po zmianach?

Pozostaje nam odpowiedzieć jeszcze na pytanie, ile będziemy zarabiać po uwzględnieniu zmian w PIT oraz przystąpieniu do PPK.

Otóż pracownicy zarabiający 2250 złotych brutto miesięcznie na rękę będą dostawać o 9 złotych mniej miesięcznie (przy założeniu pełnej składki na PPK po stronie pracownika). Dla zarabiających 2600 złotych brutto różnica wyniesie 14 złotych (to samo założenie), a w przypadku 5000 złotych brutto - 47 złotych miesięcznie.

Autor: Krzysztof Krzykowski / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock