TVN24 Biznes | Pieniądze

Wiceminister zapowiada dopłaty do zeznań rocznych dla ponad miliona podatników

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Soboń: sami sobie oceńmy, czy ten system w roku 2021 był sprawiedliwy
Soboń: sami sobie oceńmy, czy ten system w roku 2021 był sprawiedliwyTVN24
wideo 2/5
TVN24Soboń: sami sobie oceńmy, czy ten system w roku 2021 był sprawiedliwy

Po zmianach nieco ponad milion podatników będzie musiało dopłacić podatek w zeznaniu rocznym; to mniej niż w latach poprzednich - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń. 1 lipca wchodzi w życie korekta podatkowej części Polskiego Ładu. Soboń zapowiedział, że od jutra będzie można wyliczyć wpływ zmian korzystając ze specjalnego kalkulatora.

Od 1 lipca rząd zdecydował się obniżyć podatek PIT z 17 do 12 proc. Obniżka będzie dotyczyć podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców

Zmiany podatkowe od 1 lipca

- Znakomita większość podatników zmiany w podatkach odczuje pozytywnie już od lipca, a pozostali - przy zeznaniu rocznym. Gdybyśmy tych zmian nie przeprowadzili, to mielibyśmy sytuację, w której wiele milionów podatników musiałoby dopłacać w zeznaniu rocznym - powiedział w czwartek wiceminister finansów Artur Soboń.

Artur Soboń, wiceminister finansówMinisterstwo Finansów

Dodał, że po zmianach liczba podatników, którzy będą musieli dopłacać, będzie niższa niż w latach poprzednich.

O ile zwykle podatników dopłacających przy zeznaniu rocznym było ok. 2 mln, to po zmianach podatkowych będzie to liczba znacznie mniejsza, bo będzie to przekraczało niewiele ponad 1 mln podatników - dodał Soboń.

Czytaj także: Część osób od lipca ma dostawać wyższe pensje na rękę. Oto wyliczenia >>>

Kalkulator do wyliczania pensji po zmianach

- Chcemy, aby od jutra zaczął działać kalkulator, który pozwoli oszacować wpływ zmian (podatkowych - PAP) na wynagrodzenie - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że system jest skomplikowany, przypomina funkcjonujący w MF e-PIT.

Jak wynika z materiałów zaprezentowanych na konferencji przez MF, od 1 lipca będzie działał kalkulator, który pozwoli obliczyć wpływ zmian podatkowych na wynagrodzenia w przypadku osób uzyskujących dochody z umów o pracę i umów zleceń. Od 8 lipca resort umożliwi obliczanie z użyciem kalkulatorów wpływu zmian na osoby, w których przypadkach występują zbiegi umów o pracę i umów zleceń. Natomiast od 15 lipca swoje przychody po zmianach będą mogli wyliczyć emeryci oraz osoby, które pobierają emeryturę i jednocześnie pracują. Od 22 lipca kalkulator obejmie osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, a od 5 sierpnia - prowadzących działalność gospodarczą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów

Pozostałe wiadomości