Dobra passa złotego. Dolar już poniżej 4 zł

Pieniądze

Złoty zyskiwał przede wszystkim wobec dolara i funta

Podczas czwartkowej sesji złoty zyskiwał przede wszystkim wobec dolara i funta, ale analitycy spodziewają się, że zwłaszcza wobec amerykańskiej waluty od piątku może przestać się umacniać. Wskazują też, że notowania złotego wobec euro i franka szwajcarskiego trochę spadły.

Ok. godz. 19 za euro trzeba było zapłacić 4,31 zł, za dolara 3,99 zł, za franka 4,03 zł, a za funta 5,01 zł.

Rafał Sadoch z DM mBanku przyznaje, że złoty cały czas kontynuuje dobrą passę, bo "notowania EUR/PLN dotarły do niewidzianego od 3 miesięcy poziomu 4,30, a para USD/PLN spadła nawet poniżej 4,00".

Osłabiona amerykańska waluta

Jego zdaniem wpływ na to miał zwłaszcza środowy "gołębi odbiór komunikatu po posiedzeniu FED, który nie tylko osłabił amerykańską walutę, ale również oddziaływał w kierunku napływu kapitału na rynki wschodzące".

Ale jeśli w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy, zaznacza analityk mBanku, wskażą na "wzrost zatrudnienia o ponad 200 tys. miejsc pracy, prawdopodobnie wesprą notowania amerykańskiej waluty przez wzrost szans na szybsze podwyżki stóp procentowych, które oddalił wczorajszy komunikat. Sadoch nie wyklucza więc, że "para USD/PLN mogłaby wzrosnąć nawet w okolice 4,10".

W czwartek złoty najdynamiczniej zyskuje wobec brytyjskiej waluty, która traci po posiedzeniu Banku Anglii. Choć brytyjskie władze monetarne z coraz większym niepokojem przyglądają się rosnącej presji inflacyjnej, tonie zdecydowały się na podwyżki stóp procentowych.

Notowania złotego

Zdaniem Sadocha, "uwzględniając skalę aprecjacji polskiej waluty w ostatnim czasie przestrzeń do dalszego jej umocnienia zawęża się, szczególnie w przypadku pary USD/PLN".

Konrad Ryczko z DM BOŚ zwraca z kolei uwagę, że czwartkowa sesja przyniosła mieszane zachowanie złotego wobec zagranicznych dewiz. Z jednej strony złoty umacniał się wobec taniejących na szerokim rynku walut amerykańskiej i brytyjskiej, z drugiej obserwowaliśmy lekką korektę względem euro i franka szwajcarskiego.

Jego zdaniem, w dalszym ciągu kluczem do wyceny złotego jak i innych walut rynków wschodzących pozostaje zachowanie dolara amerykańskiego.

Zobacz, Decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski. Waluty reagują:

Decyzja agencji S&P ws. ratingu Polski. Waluty reagujątvn24bis

Autor: MS / Źródło: PAP