Ziobro ostrzega komorników: nie zabierajcie pieniędzy z 500 plus. Bo będzie kara

Pieniądze

ShutterstockProgram Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia

Pieniądze z programu Rodzina 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej - przypomina minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i podkreśla, że w przypadku naruszenia przepisów komornikom grozi odpowiedzialność dyscyplinarna: od kary upomnienia do wydalenia z zawodu.

"Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie z tytułu programu Rodzina 500 plus jest świadczeniem wychowawczym. Jako takie nie może być więc przedmiotem egzekucji" - czytamy w komunikacie resortu sprawiedliwości.

ZOBACZ KOMUNIKAT MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI

Doprecyzować przepisy

W projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę są zapisy, która mają doprecyzować tę kwestię. W ub. czwartek wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac.

W ustawie są zapisy mające na celu wyłączenie świadczenia spod egzekucji, ale mogą być nieskuteczne w przypadku prowadzenia egzekucji z rachunku bankowego, ponieważ komornicy twierdzą, że nie wiedzą, jakie środki znajdują się na zajętym rachunku oraz skąd one pochodzą.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera podkreślał, że życie pokazało, że problem jest realny. Już po złożeniu projektu media nagłośniły historię matki szóstki dzieci, której środki z programu zajął komornik.

Okazało się, że komornik zajął konto w październiku zeszłego roku i już wtedy, gdy kobieta otrzymała zawiadomienie o egzekucji na rachunku bankowym, powinna wystosować pismo, że wpływają na nie świadczenia rodzinne, co uchroniłoby pieniądze przed egzekucją.

- Trudno wymagać od wszystkich mieszkańców Polski, żeby znali przepisy prawa, (...) świadomość prawna Polaków jest niestety bardzo niska - mówił Dera. Jak dodał, przepisy zaproponowane przez prezydenta uwolnią obywateli od obowiązków wysyłania pism etc. i wystarczająco zabezpieczą środki na dzieci.

Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł. Jak poinformowała w niedzielę premier Beata Szydło w ramach programu Rodzina 500 plus zostało już złożonych ponad 2,5 mln wniosków.

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: