"Znikną oferty pożyczek na niskie kwoty i krótki termin". Krytyka propozycji zmian prawa

Pieniądze

ShutterstockZFP: Po ograniczeniu kosztów kredytu firmy pożyczkowe utracą rentowność, nie wykupią kuponów

Przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa antylichwiarska mocno uderzy w firmy specjalizujące się w tzw. chwilówkach, ale nie tylko. "Ograniczenie limitu kosztów w kredycie konsumenckim z bardzo dużym prawdopodobieństwem spowoduje, że firmy pożyczkowe utracą rentowność" - ocenia Związek Firm Pożyczkowych, zrzeszający podmioty udzielające internetowo pożyczek pozabankowych.

"Po wprowadzeniu limitu na poziomie zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości z bardzo dużym prawdopodobieństwem żadna z instytucji pożyczkowych, również tych działających w sektorze online, nie będzie w stanie zapewnić sobie rentowności. W konsekwencji z rynku całkowicie znikną oferty pożyczek na niskie kwoty i krótki termin" - napisano w opinii do nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej.

Popyt na pożyczki nie osłabnie

Związek podał, że wartość obligacji emitowanych przez firmy pożyczkowe w 2016 roku wyniosła ok. 538 mln zł – z czego ok. 80 proc. wartości emisji kierowana była do inwestorów instytucjonalnych. ZFP ocenia, że obniżenie limitu maksymalnych kosztów w kształcie zaproponowanym przez resort sprawiedliwości generuje ryzyko niewykupienia kuponów przez firmy pożyczkowe. Związek Firm Pożyczkowych zrzesza 40 serwisów pożyczkowych, które oferują pożyczki udzielane za pośrednictwem kanału internetowego. Związek szacuje, że w 2016 roku łącznie udzieliły one pożyczek na kwotę 2,1 mld zł dla 1,5 mln klientów.

Ustawa antylichwiarska

Ministerstwo Sprawiedliwości w propozycjach nowych regulacji antylichwiarskich chce obniżenia wskaźników określających maksymalną wysokość opłat i prowizji. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od marca 2016 r. maksymalny koszt kredytu nie może przekroczyć 25 proc. kwoty kredytu plus 30 proc. kwoty za każdy rok trwania umowy. Całkowita suma kosztów nie może przekroczyć 100 proc. pożyczanej kwoty. Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości obniżają limit do nie więcej niż 10 proc. kwoty kredytu plus 10 proc. kwoty za każdy rok trwania umowy. Z kolei całkowita suma kosztów nie może przekroczyć 75 proc. pożyczanej kwoty.

Zobacz: Świąteczne pożyczki. Na co zwrócić uwagę? (Film z 15.12.2016)

Świąteczne pożyczki. Na co zwrócić uwagę?

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock