Pieniądze

Rząd szykuje zmiany w PIT. Limit, "aby nie tworzyć patologicznych sytuacji"

Pieniądze

[object Object]
Premier: nam chodzi o to, żeby zerowy PIT oznaczał zerową emigrację z Polskitvn24
wideo 2/4

Być może w zerowym PIT trzeba będzie ustalić limit wynagrodzenia, aby nie tworzyć patologicznych sytuacji, że najlepiej zarabiającymi Polakami zostaną osoby do 26 roku życia - powiedziała w sobotę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Trwają prace nad wprowadzeniem zerowego PIT dla pracowników w wieku poniżej 26 lat. MF chciało objąć zerową stawką tylko umowy o pracę, a nie inne formy zatrudnienia (np. umowy o dzieło).

Resort finansów zaproponował także, by zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku życia dotyczył dochodów do 42 764 zł w skali roku.

W radiowej Trójce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin pytany, czy zerowy PIT będzie też obejmował umowę o dzieło, powiedział, że "dyskusje na ten temat trwają", ale podkreślił, że "umowa o pracę nie jest najczęściej stosowanym dokumentem zawieranym przez pracodawcę".

- Inne formy umowy są szczególnie popularne wśród młodych i nie chcielibyśmy ich wykluczać. Naszą intencją jest, by ludzie młodzi w Polsce dostali szansę na dobry rozbieg kariery zawodowej - stwierdził Sasin.

"Trwają obliczenia"

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz dodała, że "trwają obliczenia, które wynikają nie tylko z tego na co nas stać, ale również z racjonalności instrumentu", czyli jak wyjaśniła, "to ma być bardzo wyraźny bodziec".

Jak tłumaczyła, "tymi zachętami chcemy stworzyć realne warunki do tego, aby ci, którzy na rynek pracy wchodzą w Polsce, nie zastanawiali się, czy przypadkiem nie będzie im lepiej rozwojowo realizować się poza granicami Polski, tylko aby zostać tutaj". Szefowa MPiT poinformowała, że "być może w PIT zero będzie kwestia limitowania wynagrodzenia (...), aby nie tworzyć patologicznych sytuacji".

- Nie chcielibyśmy, aby za sprawą tego rozwiązania najlepiej zarabiającymi Polakami zostali ludzie do 26. roku życia i nie będzie to wynikało z ich realnego wpływu na konto - zaznaczyła.

Koszt zmian

Jak informował w kwietniu na Twitterze rzecznik ministerstwa finansów Paweł Jurek koszt wprowadzenia zerowego PIT wyniósłby w 2020 roku 1,7 mld złotych.

Wyjaśniał także, że "każda młoda osoba (do 26 lat) pracująca na etacie skorzysta z tzw. PIT 0 i to także w sytuacji, gdy jej dochody przekraczają próg 42764 zł".

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości