Premier zapowiada zerowy PIT dla młodych osób na stażu i praktykach. "Chcemy przyciągnąć talenty"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Ekspertka o zerowym podatku PIT dla osób do 26. roku życiaTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSEkspertka o zerowym podatku PIT dla osób do 26. roku życia

Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska. Jak mówił, powinno to wzmocnić chęć pracy młodych ludzi w administracji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Morawiecki przypomniał, że w 2019 r. rząd wprowadził zerowy PIT od umów o pracę, umów zlecenia dla osób poniżej 26. roku życia.

- Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów, osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu, by zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej - oświadczył szef rządu. Na tym rozwiązaniu stażyści mają zyskać do 900 zł miesięcznie. - Chcemy przyciągnąć młodych ludzi, młode talenty do administracji publicznej, praca w administracji może być niezwykle ciekawa - podkreślał Morawiecki.

Propozycja jest częścią rządowego planu wsparcia młodzieży - Programu Młodych Liderów. Według KPRM dzięki temu programowi wybitni uczniowie i studenci mogą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w jednostkach administracji publicznej.

Trzy komponenty

Program składa się z trzech komponentów: obok objęcia umów stażowych o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26. roku życia), ma to być także reforma stypendium Prezesa Rady Ministrów poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą oraz stworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych.

Przedstawiając elementy programu, premier zapowiedział też m.in. zmianę kryteriów rekrutacji do pracy w administracji, tak aby w ocenie uwzględniać również hobby, zainteresowania i pracę społeczną. - Wiem, że jeżeli ktoś poświęca czas na pomoc innym, działalność społeczną, na zainteresowania, to jest to osoba, która ma innego rodzaju kompetencje - tłumaczył.

Deklarował również, że wprowadzona zostanie "lepsza synchronizacja informacji dotyczących wszystkich staży, praktyk i możliwości wejścia do administracji publicznej". Służyć temu ma strona internetowa, która już w tej chwili uwzględnia propozycje KPRM i Ministerstwa Finansów, a będą do niej dołączane kolejne ministerstwa.

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz