Tyle zarabiają bankierzy. Pensje prezesów wzrosły

Pieniądze

ShutterstockWynagrodzenia zarządów banków

Prezesi zarządów zarabiają najwięcej - mediana ich rocznego wynagrodzenia w sektorze bankowym wynosiła w ubiegłym roku 2,9 mln zł brutto. Ale aż 39 proc. z nich przepracowało w firmie krócej niż rok - podaje firma Sedlak&Sedlak.

Wśród menedżerów banków w 2015 roku nastąpiła duża rotacja zatrudnienia - wynika z badań Sedla&Sedlak, opublikowanych na portalu wynagrodzenia.pl. Okazuje się, że na 121 osób zasiadających w zarządach, 47 osobom (stanowi to 39 proc.) nie udało się przepracować nawet pełnego roku.

Zarobki prezesów

Mediana rocznego wynagrodzenia brutto prezesa banku z 2015 roku jest o 3 proc. wyższa niż ta, którą zarejestrowano w 2014 roku. Wynosi 2,9 mln zł. Pensje wiceprezesów są zaś niższe o 38 proc. od stawek prezesów - mediana to 1,8 mln zł.

Najmniej zarabiali członkowie zarządu - mediana ich pensji sięgnęła 1,6 mln zł. Okazuje się, że porównując te liczby z rokiem ubiegłym, da się zauważyć wzrost wynagrodzenia wiceprezesów - o 10 proc., ale w przypadku członków zarządu mamy do czynienia ze spadkiem - o 7 proc.

Rekordowe pensje

Kierując uwagę na personalia i rozważając wysokość poszczególnych osób, które przepracowały cały rok 2015, najwyższą stawkę otrzymał Luigi Lovaglio - prezes Banku Pekao SA.

W całym, minionym roku zarobił on 9,489 mln zł (to 3,3 raza więcej niż mediana wszystkich prezesów banków).

Najlepiej opłaconym pośród wiceprezesów okazał się Ignacio Juliá Vilarz z ING Banku Śląskiego SA (roczna pensja rzędu 4,42 mln zł).

Jeśli zaś chodzi o najwyższą stawkę dla członka zarządu, to powędrowała ona do Mario Jose Campos z Banku Millenium - w całym 2015 roku zarobiła ona ponad 2,3 mln zł.

Duże rotacje

Na 121 osób zasiadających w zarządach, aż 47 osobom (stanowi to 39 proc.) nie udało się przepracować nawet pełnego roku.

Tylko dwa banki - PKO Bank Polski SA oraz mBank SA uniknęły zmian w składach zarządów. Dane pochodzą z badań przeprowadzonych przez Sedlak&Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów banków notowanych na GPW w 2015 roku”, które obejmują wynagrodzenia 121 menedżerów z 13 banków.

Zobacz: prezesi banków będą uczestniczyć w sejmowej komisji finansów

Prezesi banków zaproszeni na sejmową komisję finansówTVN24 BiS

Autor: ag//km//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock