Pieniądze

Tłuste lata dla studentów. Ile mogą zarobić?

Pieniądze

pexels.com/CC0 LicenseStudent może liczyć na duże wynagrodzenie jeszcze przed uzyskaniem dyplomu

Nadeszły tłuste lata dla studentów, którzy szukają pracy jeszcze przed uzyskaniem dyplomu. Jak wynika z danych Grupy Pracuj, w pierwszym kwartale pracodawcy opublikowali 2709 ofert praktyk i staży - to o 23 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei statystyki dotyczące zarobków pokazują, że niektórzy studenci już na początku swojej kariery mogą liczyć na dobre wynagrodzenie.

Duża część ofert skierowana jest głównie do studentów związanych z IT- było ich aż 435. To o 33 proc. więcej w stosunku do analogicznego kwartału w 2015 roku. To właśnie ta branża pozwala na najwyższe zarobki - także stażystom.

Studenci w cenie

Najwyższe przeciętne zarobki pojawiają się przy rozwoju oprogramowania - aż połowa ankietowanych studentów tej specjalizacji przyznała, że ich zarobki przekraczają 3 tys. zł netto. Jak informuje Grupa Pracuj, pozostałe obszary, takie jak: Internet, e-Commerce, nowe media czy IT-administracja, także dają dobre perspektywy.

- Pracodawcy wykazują wyraźne zainteresowanie młodymi pracownikami i coraz chętniej rekrutują ich do swoich organizacji. Co jednak ważne sprzyjająca sytuacja na rynku pracy przekłada się także na atrakcyjniejsze zarobki młodych osób. Oczywiście na poziom zarobków wpływa rodzaj specjalizacji, którą wybierzemy. Istnieją takie, w których nawet początkujący pracownicy mogą uzyskać bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Do tych specjalizacji należą przede wszystkim obszary związane z IT. – komentuje Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj.

Zarobki młodychGrupa Pracuj

Świat finansjery

Pracodawcy w pierwszym kwartale poszukiwali najczęściej finansistów. Opublikowano aż 675 ogłoszeń, czyli aż o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Studenci, którzy próbują swoich sił w obszarze doradztwo/konsulting mogą zarobić średnio 2843 zł netto.

Dobrze opłacana jest także kategoria strategia/business intelligence. Tam mediana zarobków sięga 2946 zł netto.

Jak przestrzega Maciej Bąk, studenci, których oczekiwania finansowe nie są od razu spełnione nie powinni się zniechęcać. Początkowe niskie płace rosną wraz z doświadczeniem. Takimi przykładami mogą być następujące dziedziny: prawo, marketing czy sprzedaż.

Studencki budżet na start. Jak nie być biednym żakiem?TVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pexels.com/CC0 License