Prawie trzy średnie krajowe. W tej branży można dobrze zarobić

[object Object]
Te kierunki studiów dają najlepsze zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/5

Nawet 14 tysięcy złotych brutto - tyle wynoszą zarobki programistów w Polsce. Wysokość ich wynagrodzeń różni się w zależności od umiejętności, doświadczenia i pochodzenia kapitału firm, w których pracują - można przeczytać w raporcie firmy doradczej Sedlak & Sedlak.

W raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT - 2018 uwzględniono poziom dochodów, jakie osiągają programiści pracujący w różnych środowiskach programowania. Wśród nich wyróżnić możemy programistów .NET/#C, Front-End, technologii Java czy aplikacji mobilnych.

Kto zarabia najwięcej?

Z analiz wynika, że najlepiej zarabiają programiści Java, jako kolejni plasują się programiści aplikacji mobilnych. Na nieco niższe wynagrodzenie, bo na poziomie 8 017 zł liczyć mogą programiści Front-End. Programiści .NET/#C są najmniej zarabiającą grupą developerów. Porównując do programistów Java/JEE/J2EE, ich wynagrodzenie jest niższe o 14 proc.

Mediana wynagrodzeń doświadczonych programistówSedlak & Sedlak

Doświadczenie

Doświadczenie, jakie posiadają programiści w znacznym stopniu wpływa na wysokość ich zarobków. Przykładowo developerzy Java/JEE/J2EE, jako młodsi specjaliści mogą oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 5 527 zł. Eksperci posługujący się tym językiem zarabiają już 13 964 zł. Różnica wynagrodzenia między młodszym specjalistą, a ekspertem wynosi więc 8 437 zł.

Mediana wynagrodzeń całkowitych programistów Java/JEE/J2EESedlak & Sedlak

Firmy z kapitałem zagranicznym płacą więcej

Firmy z kapitałem zagranicznym zazwyczaj oferują wyższe zarobki na danym stanowisku. Przykładowo starszy specjalista baz danych zarabia w przedsiębiorstwie zagranicznym o 11 proc. więcej niż osoby zatrudnione w firmach polskich, a w przypadku Front-End developerów jest to różnica 14 proc.

Wysokość wynagrodzeń starszych programistów w firmach o różnym kapitaleSedlak & Sedlak

O raporcie

W tegorocznej edycji Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2018 dla branży IT wzięły udział 84 firmy z całej Polski.

Autor: tol / Źródło: Wynagrodzenia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości