Przed nami święto z listy. W tych sklepach nie zrobisz zakupów

TVN24 Biznes

Adam Abramowicz o zmianach w zakazie handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/5

W niedzielę możesz mieć problemy ze zrobieniem zakupów. Powodem jest święto przypadające na ten dzień, czyli Zielone Świątki. W związku z tym zamkniętych będą supermarkety, ale są pewne wyjątki.

Dzień zesłania Ducha Świętego, potocznie zwany Zielonymi Świątkami, jest świętem ruchomym i przypada 49 dni od Wielkanocy.

W tym roku wypada ono 4 czerwca i wszyscy planujący zakupy na ten dzień muszą przygotować się na utrudnienia.

Godziny otwarcia

W związku ze świętem nieczynne będą wszystkie sklepy Biedronka. Natomiast w dniu poprzedzających, placówki portugalskiego koncernu Jeronimo Martins będą otwarte do od godziny 7:00 do 22:00.

"Pojedyncze sklepy mogą działać w innych godzinach. Szczegółowe informacje są dostępne w poszczególnych palcówkach" - poinformowano w komunikacie na stronie Biedronki.

W niedzielę nieczynne będą także wszystkie sklepy z takich sieci, jak Dino, Kaufland, Polomarket, Netto, Piotr i Paweł, Stokrotka, Mila, Lidl, Tesco, Auchan oraz E.Leclerc. Na zrobienie zakupów nie ma również co liczyć również w sklepach marki Carrefour. "Sklepy Express i Globi pracują według indywidualnie ustalonych godzin otwarcia" - czytamy na stronie.

Przedstawiciele Żabki informują z kolei, że w Zielone Świątki decyzję o otwarciu sklepów podejmą osoby prowadzące poszczególne placówki. "Sklepy, które zostaną otwarte będą czynne jednak krócej niż zwykle - w zależności od indywidualnej decyzji Franczyzobiorców w godzinach: od 9:00 do 19:00 lub 11:00 do 21:00" - dodano.

Zakupy zrobimy również w małych osiedlowych placówkach, pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel. Należy pamiętać, że czynne pozostaną też stacje benzynowe i działające tam sklepy.

Zakaz handlu obejmuje w Polsce następujące dni ustawowo wolne od pracy: - 1 stycznia – Nowy Rok, - 6 stycznia – Święto Trzech Króli, - Wielkanoc (święto ruchome; dwa dni), - 1 maja - Święto Pracy, - 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, - pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto ruchome), - dzień Bożego Ciała (święto ruchome), - 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, - 1 listopada – Wszystkich Świętych, - 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, - 25 grudnia i 26 grudnia – Boże Narodzenie.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock