Długi Polaków. Rekordzista zalega ze spłatą 46 milionów złotych

Pieniądze

Zalegasz z długiem 200 zł? Trafisz na "czarną listę"
wideo 2/4

Polacy częściej niż Polki zalegają z opłatami. Rekordzista ma do spłacenia dług w wysokości aż 46 mln zł.

Na początku października 2017 r. 1,8 mln Polaków posiadało 3 mln długów o łącznej wartości niemal 25 mld zł – wynika z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej. To prawie o 1,4 mld więcej niż na początku tego roku. Chodzi tu jedynie o zobowiązania, które nie są terminowo spłacane.

Jak pokazał raport ERIF BIG, zdecydowanie częściej i na większe kwoty, zadłużają się mężczyźni (19 mld zł zaległych zobowiązań) niż kobiety (5,5 mld zł). Tak duże kwoty to wynik przeterminowanych zobowiązań alimentacyjnych, niespłaconych pożyczek, ale również zasądzonych grzywien.

Przyczyny

Najczęstszym powodem zadłużania się Polek są pożyczki, umowy telekomunikacyjne i kredyty. Długi z tytułu tych pierwszych, to domena 42 proc. pań wpisanych do rejestru. Co ciekawe, z danych ERIF BIG. wynika, że panie mają częściej kłopot z terminowym spłacaniem rat pożyczek niż rat kredytów (42 proc. vs. 15 proc.). Choć najczęściej zadłużają się kobiety w wieku 31-46 lat, to rekordzistką jest 60-letnia Polka. Jej prawie 6-milionowy dług wynika z zasądzonych grzywien. Z takiego samego powodu zadłużony jest rekordzista - mężczyzna. Zdarza się, że kobiety mają również zadłużenie alimentacyjne. W bazie ERIF BIG znajdują się sprawy dotyczące 17 tys. Polek, z których każda ma średnio 24,6 tys. złotych zaległych alimentów do spłacenia. Nie mniej pod kątem zadłużenia alimentacyjnego większość spraw znajdujących się w bazie ERIF BIG dotyczy mężczyzn. Jest ich ponad 304 tys., a każdy z panów zalega średnio z zapłatą alimentów na kwotę 36 tys. zł. To aż 25 proc. mężczyzn wpisanych z zadłużeniem do rejestru.

Podobna liczba mężczyzn ma kłopoty z terminowym opłacaniem usług telekomunikacyjnych. To głównie rachunki za telefon. Spłata rat pożyczek to problem dla 24 proc. mężczyzn. Oznacza to, że główne powody zadłużenia rozkładają się wśród panów mniej więcej po równo. Najbardziej zadłużonym w całej bazie ERIF jest 40-latek, który posiada zadłużenie w wysokości 46 mln złotych. Z danych ERIF BIG również wynika, że najczęściej zadłużają się mężczyźni pomiędzy 31. a 46. rokiem życia.

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock