Pieniądze

Ministerstwo liczy na wyższą konsumpcję polskich rodzin

Pieniądze

Łukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKB
TVN24 BiSŁukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKB

W kolejnych kwartałach przyspieszenie dynamiki PKB będzie bardziej wyraźne - ocenia Ministerstwo Finansów w komentarzu do piątkowych danych GUS. Oczekuje, że wpływ programu 500 plus na konsumpcję ujawni się z większą siłą w drugiej połowie roku.

Zdaniem resortu dane GUS wskazują na to, że "gospodarka polska odzyskuje stabilne tempo wzrostu, choć spodziewano się jeszcze szybszego przyspieszenia".

Unijna czołówka

Według MF potwierdziły się oczekiwania, że niewielki kwartalny spadek PKB z poprzedniego kwartału (o 0,1 proc. kdk, wyrównany sezonowo) był wynikiem jednorazowym. Wskazano, że w drugim kwartale PKB zwiększył się o 0,9 proc. (kdk, wyrównane sezonowo, w efekcie roczna dynamika była wyższa niż w pierwszym kwartale - wyniosła 3,1 proc. wobec 3 proc. w I kw. - W całej UE, wzrost gospodarczy w II kw. wyniósł 1,8 proc. rdr, Polska jest w pierwszej piątce krajów Unii pod względem skali wzrostu PKB - zwróciło uwagę MF w komunikacie. Ministerstwo zaznaczyło, że ciągle nie mamy szczegółowych informacji o strukturze wzrostu gospodarczego w drugim kwartale. Według resortu najprawdopodobniej, podobnie jak to miało miejsce w pierwszym kwartale, relatywnie słaba była dynamika inwestycji. Należy to wiązać z zakończeniem wydatkowania środków unijnych z poprzedniej perspektywy i stopniowym wydatkowaniem środków z kolejnej. "MF oczekuje, że samorządy i pozostałe resorty gospodarcze oraz podległe im agencje przyspieszą wykorzystywanie funduszy w kolejnych kwartałach" - podkreślono.

Rodzina 500 plus

Według ministerstwa bardzo dobre dane z rynku pracy wskazują, że podobnie jak w I kwartale, głównym czynnikiem wzrostu pozostała konsumpcja prywatna. Wynik zagregowanego PKB sugeruje, że w popycie konsumpcyjnym nie ujawniły się jeszcze w pełni efekty programu 500 plus. "Oczekujemy, że wpływ programu 500 plus na konsumpcję ujawni się z większą siłą w II połowie b.r. Liczymy, że w związku z tym przyspieszenie dynamiki PKB w kolejnych kwartałach będzie bardziej wyraźne. Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad projektem ustawy budżetowej na 2017 r., który uwzględni dostępne dane i informacje na temat bieżącej sytuacji gospodarczej i oczekiwanych uwarunkowań w 2017 r." - podano.

Wzrost PKB

GUS podał w piątek w tzw. szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo wzrósł realnie w drugim kwartale 2016 r. o 3,1 proc. Dane te są gorsze od oczekiwań ekonomistów, którzy w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu PKB w drugim kwartale w wysokości 3,3 proc.

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości