Polacy ruszyli po obligacje. I pobili rekordy

TVN24 Biznes

Bartosz Turek o inwestowaniu w obligacjetvn24bis
wideo 2/3

W październiku Polacy wydali na obligacje oszczędnościowe 902 miliony złotych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. To najlepszy miesięczny wynik od dwóch lat. Łączna sprzedaż obligacji od początku roku przekroczyła już 5,4 miliardów złotych, co jest najlepszym wynikiem od dziewięciu lat.

Największą popularnością cieszyły się nowe, trzymiesięczne obligacje oszczędnościowe, które resort finansów zaoferował Polakom na początku października. Są one oprocentowane na 1,5 proc. w skali roku, czyli nieco lepiej niż część lokat czy rachunków oszczędnościowych w bankach, ale i tak mniej niż obecny poziom inflacji.

Mały zysk

Aby w zainwestować w obligacje skarbowe, wystarczy zaledwie 100 złotych. Oczywiście z jednej strony to plus, bo nie musimy mieć walizki pieniędzy, a do tego gotówki nie musimy zamrażać na długo. Jednak na tym plusy się kończą, bo stosunkowo niskie oprocentowanie obligacji oznacza, że sto złotych zamienimy po trzech miesiącach w zaledwie 30 groszy zysku (po uwzględnieniu tzw. podatku Belki).

To jednak nie odstraszyło Polaków, którzy przeznaczyli na zakup tych obligacji 313,5 mln zł. Stanowi to 35 proc. udziału w całej sprzedaży.

Popularnością cieszyły również obligacje dwuletnie (29 proc.) i 4-letnie (29 proc.). Najmniejsze powodzenie miały z kolei obligacje dziesięcioletnie (6 proc.) oraz trzyletnie (1 proc.).

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w październikuMinisterstwo Finansów

W październiku trwała również sprzedaż obligacji dedykowanych beneficjentom programu 500 plus. Nadal nie cieszą się one jednak zbyt dużym zainteresowaniem. Na obligacje rodzinne przeznaczono kwotę 1,4 mln zł. Ministerstwo przypomina, że ten rodzaj papierów dłużnych kierowany jest wyłącznie do osób, otrzymujących świadczenie w ramach programu 500 plus, chcących oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci.

Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego. Obligacje rodzinne są dostępne w ciągłej sprzedaży, zatem ich zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Rekordowe wyniki

Łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych od początku roku przekroczyła już 5,4 mld zł, co jest najlepszym wynikiem od dziewięciu lat.

- Obligacje skarbowe gwarantują oszczędzającym bezpieczeństwo i zysk oraz zapewniają elastyczność w dostępie do zgromadzonego kapitału. Rekordowe wyniki sprzedaży pokazują, że Polacy doceniają te cechy i coraz chętniej pomnażają swoje oszczędności za pomocą obligacji skarbowych - powiedział wiceminister finansów Piotr Nowak.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shuterstock